Ekonomi Politikkoronavirus“Tutarsızlıklar pes dedirtecek nitelikte”

Sendikal Platform, özel bir uçakla gelen kişilerin karantinasız ülkeye girmesi olayını, “skandal” olarak değerlendirdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 15, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Sendikal Platform, özel bir uçakla gelen kişilerin karantinasız ülkeye girmesi olayını, “skandal” olarak değerlendirdi.

Sendikal Platform adına açıklama yapan  KTAMS Başkanı Güven Bengihan, Covid-19 salgını sürecinde hastalığın yayılmaması için halkın göstermiş olduğu sağduyu sonucu sağlıkla ilgili büyük kayıp yaşanmamasının sevindirici olduğunu belirtirken “bu süreçte UBP-HP hükümetinin almış olduğu kararlar ve bu kararların uygulanmasında ortaya koyduğu  tutarsızlıklar, pes dedirtecek nitelikte” dedi.

Bengihan, açıklamada, 1 Temmuz tarihine kadar ülkeye yurt dışından karantinasız giriş olmayacağı yönünde Bakanlar Kurulu kararı alınmış olmasına rağmen, geçtiğimiz Cuma günü Antalya’dan Ercan Havaalanına özel bir uçakla gelen 9 kişinin adeta “elini kolunu sallayarak” ülkeye girmesini “hiçbir şekilde izah edilemeyecek skandal niteliğinde bir olay” olarak değerlendirdi.

Bengihan, açıklamada, “UBP-HP Hükümeti ‘sağlık’ gerekçesiyle Güney Kıbrıs’ta çalışan ve üç aydan beridir işsiz kalan kendi yurttaşlarına işlerine gidebilmeleri için ‘14 günlük karantina veya gidip de gelmeme’ seçeneği dışında hiçbir seçenek sunmazken diğer yandan “yatırımcı” adı altında kimi kişilerin elini kolunu sallayarak ülkemize girmesinin hiçbir haklı izahı olamaz.” ifadelerine yer verdi.

Bengihan, geçmiş üç aylık süreçte ikinci dalga olasılığına karşı sağlık altyapısını güçlendirme adına elle tutulur hiçbir icraat ortaya koymayan ve özellikle pandemi hastanesi yapılmasıyla ilgili somut hiçbir adım atmayan UBP-HP hükümetine halkın güveninin kalmadığını iddia etti.

Güven Bengihan, “Halkın sağlığını hiçe sayan ve hükümetin kendi aldığı kararlara da aykırı olan son olay bardağı taşırdı. Derhal istifa edip gitmeleri halk için yapacakları en doğru şey olacaktır.” ifadelerine de yer verdi.  

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık