AktüelGazeddablogMurat KanatlıTürkoğlu Türk iddiaları – Murat Kanatlı

"Bir süredir Osmanlı dönemini okurum, çok ciddi söylerim soyumuz sopumuz belirsizdir, kesin bilgi..."
Murat Kanatlı Murat KanatlıMayıs 4, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Bir süredir Osmanlı dönemini okurum, çok ciddi söylerim soyumuz sopumuz belirsizdir, kesin bilgi… Halil İnancık 1960’larda yazılmış bir kitapta nüfus konusunda bazı bilgiler, tespitler paylaşır; 1700’lere kadar ada nüfusuna dair çok ciddi bir nüfus sayımı yok der, Osmanlı için esas vergi verecek Gayri-Müslimlerin sayısı önemli, o noktada da daha çok erkekler sayılmış, hane halkı bilgileri var.

Birçok kaynak Padişahın “şenlendirme” planını çok sevmediğini, adaya gelmediğini, gelenler bazılarının döndüğünü yazar, gelenler için vergi muafiyeti falan sağlandıydı, dönenler hep bunları kaybetmiş olmasına rağmen gene de döndü… yani o kadar fazla geliş gidiş oldu ki kim kaldı kim gitti belli değil. Bunun yanında adadaki kuraklık, çekirge istilası nedeniyle, belli dönemlerde ada tamamen boşalır  diye yazılır, toplu göç olur, sonra geri dönerler, ayni nüfus mu döner? Kaydı onun da yok!

Bir de komik olan tüm Anadolu’dan taşıma yapılamaya çalışılır, bizimkiler buna adaya taşınan Türkler diyor; o dönem Anadolu nerden nere Türk oluyor? bu da sonradan icat edildi, o dönemin karakteristik özelliği yöneticinin dininden olmak hayatta kalmak için önemli, bir zamanlar Bizans olan topraklar bir anda Osmanlı oluyor, Anadolu’daki Müslüman nüfus da artıyor, bu kadar hızlı doğum oranı da imkansız.. diğer komik kısım tüm Anadolu’dan geliş gidiş var ama kesin Türkmen olduğu bilinen Konya Karaman var, nedense herkesin soyu Konya Karaman, siz hiç düşündünüz kaç kişi geldi Konya Karaman’dan da hepsinizin soyu oraya dayanır?

Osmanlı toprağı açık, herkes, özellikle Müslümanlar belli koşulları sağladıklarında her yere yerleşebiliyor, bu nedenle adaya Ortadoğu’dan da ciddi göç alındığı bilinir, hade sayalım hellim buranın yerlisi, herkes humus sever, molehiya kesin orjinal, Şamali bizim, Sütlü börek tartışma götürmez, bizim deyip dururuz ama bunların hepsi Ortadoğu coğrafyasına ait, yani iddia edilen yemekleri, tatlıları geldi, insansız?

Lozan antlaşmaları sırasında sorunların biri de İngiltere adadakilere seçme hakkı verir, belli bir süre için İngiliz vatandaşlığına geçilsin diye, ada doğumlu Mısır’da yaşayan ciddi bir nüfusun bu noktada sorun olur, adada yaşamadıkları için bu hak onlara tanınmaz ama Kıbrıslıdırlar, daha sonraki süreçte İngiltere bunlara da peyder pey vatandaşlık verir, Kıbrıslı Rum toplumunda Mısır ile akrabası olanlar bilinir, Kıbrıslı Türklerin Mısır ile de ilişkisi yokmuş, kime sorsan herkes Konya Karamandan geldi, yahu aranızdan bir tane de soyu adada kalan Yeniçerilerden yok mu? ha bu çok iyi değil, onların hepsi devşirme, kimsenin soyu bu yeniçerilere de dayanmaz demek istersiniz ki kimse bahsetmez?!

Net söyleyim solcusu sağcısı herkesin ağzında olan 1571’de Anadolu’dan gelen Türkleriz biz aslında yalnızca masallarda gerçek olacak kadar fantastik roman tadında bir iddiadır, en az iki asır adadaki Müslümanların nerden gelip nere gittiği belli olmadı, Osmanlı da bunların kaydını çok da lüzüm etmediği için tutmadı, bu nedenle boşuna da kanıt aramayın, bunu da buraya Türkoğlu Türk iddialarına karşılık yazmış olayım.

Murat Kanatlı

Murat Kanatlı

Yeni Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri, aktivist, anti-militarist, vicdani retçi

LGBT kitapcık