AktüelEkonomi PolitikTürkiye’ye uluslararası hukuka saygı göstermesi çağrısı

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Giorgos Katrougalos, ülkelerinin uluslararası hukuku ve Avrupa hukukunu savunmaya devam edeceklerini bildirdi
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 23, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Giorgos Katrougalos, ülkelerinin uluslararası hukuku ve Avrupa hukukunu savunmaya devam edeceklerini bildirdi; Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde (MEB) yasadışı ve kışkırtıcı faaliyetleriyle ilgili yorumlarını tekrarladı.

Pavlopoulos ve Katrougalos, dün Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlenen Büyükelçilik Ataşe Adaylarının mezuniyet töreninde birer konuşma yaptı.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos, Uluslararası Hukuk ve Avrupa Hukuku’nun bugün Türkiye’nin Kıbrıs’ın MEB’indeki faaliyetleriyle sekteye uğratıldığını, Yunanistan’ın, Montego Körfezi Anlaşması’yla yazılı hale gelen, Deniz Hukuku Sözleşmesi’ni ihlal eden ve çok tehlikeli bir emsal oluşturarak diğer ülkelerin de benzeri arzularını ifade etmesinin yolunu açan bu yasadışı faaliyetleri hoş göremeyeceğini belirtti.

Pavlopoulos, Kıbrıs sorununa en kısa zamanda bir çözüm bulunmasındaki taahhüdünü tekrarladı; ancak bunun belirli ön koşulları olacağını, bunların işgal güçlerinin geri çekilmesi ve üçüncü bir tarafın garantisinin ortadan kaldırılması olduğunu vurguladı.

Yunanistan Cumhurbaşkanı, “Kıbrıs sorununa çözüm, Avrupa Birliği Anlaşması 4. Maddesi’nde tarif edildiği şekilde Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenliğine tamamen saygı gösterilmesi şeklinde olması gerekmektedir” dedi.

Prokopis Pavlopoulos Türkiye’ye de bir mesaj göndererek Yunanistan’ın ‘yasa güçlü olanındır’ı dayatmaya çalışan Türk ihlallerine karşı Uluslararası Hukuk ve Avrupa Hukuku’nu Türk ihlallerine karşı savunacağını kaydetti.

Yunanistan Cumhurbaşkanı, “Doğu Akdeniz’deki tüm komşularımıza ve özellikle Türkiye’ye, dostluk, iyi komşuluk ilişkilerini teşvik ettiğimiz mesajını iletiyor, Avrupa Birliği üyesi olmayan ama Avrupa perspektifi olan ülkelere Avrupa Hukuku’na ve Uluslararası Hukuk’a tam ve samimi şekilde saygı gösterme koşulu olduğunu, bunun Avrupa perspektifi olan ülkeler için gerekli bir önkoşul olduğunu hatırlatıyoruz” şeklinde konuştu.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Giorgos Katrougalos, ülkesinin dış politikasının ana unsurlarının, Uluslararası Hukuka saygı ve barışın korunması olduğunu ifade etti.

Jeopolitik ve bölgesel sıkıntıların, istikrarı ve Uluslararası Hukuk’u tehdit ettiğine, karmaşık bir uluslararası ortam yarattığına işaret eden Yunanistan Dışişleri Bakanı, olumlu ve yaratıcı bir rol oynanması çağrısında bulundu.

Katrougalos, “Biz istikrarlı bir demokrasiyiz. Ama bölge istikrarı için de destek vermeliyiz” dedi ve ülkesinin şimdi daha üstün bir uluslararası görüntüsü olduğunu belirtti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık