AktüelAnalizDünyaYorumTürkiye’nin Suriyeli Kürtler şikayetlerinin anlamsızlığı – Michael Rubin

"Kürt terörizminden ziyade, bölgedeki en büyük tehdit Türkiye'nin önerdiği tampon bölge ve Türk intikamcılığıdır; ki bunları Türkiye'nin emperyalizmini haklı çıkarmak için sahte sızlanmalar kullanarak yapar."
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 7, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Kaynak: Washington Examiner

Yazar: Michael Rubin

Çeviren: Aycan Akçin

ABD’nin eski Türkiye büyükelçisi James Jeffrey, Türk savaş tehditlerini tatmin etme çalışmasını sürdürüyor ve Türkiye’nin Kürtler tarafından yönetilen kuzeydoğu Suriye’ye girişini kolaylaştırmaya hazır görünüyor.

Bu, birkaç nedenden dolayı korkunç bir fikir olurdu:

  • Suriye’deki Kürt bölgesi ülkedeki en istikrarlı ve güvenli bölgedir.
  • Kürtler, Türk istihbarat servisinden ve Erdoğan’ın direk olarak kendisinden değilse aile üyelerinden destek aldığı El Kaide’yi ve de İslam Devletini neredeyse tek başına yendi. Türkiye, ABD’nin konumunu baltalamak istediğinde, Kürt güçleri ABD ile müttefik oldu.
  • Türk aklı derinden kusurlu ve politikleşmiştir.
  • Türkiye’nin daha önce Suriye’nin kuzeyine saldırısı, Kürt karşıtı etnik temizlikle sonuçlandı.

Başkan Trump ve Jeffrey, Erdoğan’a ve onun emperyalist emellerine daha fazla taviz vermeden önce, Türkiye’nin belirtilen şikayetlerinin gerçek olup olmadığını yoksa bunu bir ayrıcalık elde etmek için taktiksel olarak kullanıp kullanmadığını düşünmeleri yararlı olabilir.

Türk yetkililer Kürt kontrolünde olan kuzey Suriye’nin terör tehdidi oluşturduğunu ve Kürdistan İşçi Partisi’nin bu bölgeyi Suriye’ye saldırmak için sığınacak liman olarak kullandığını defalarca belirtmektedir.

Suriyeli bir Kürt düşünce kuruluşu olan Rojava Bilgi Merkezi, bu yıl Türkiye-Suriye sınırında meydana gelen tüm olayların -ki toplamda neredeyse üç düzine kadardır- bir veritabanını yayınladı. Saldırılardan sadece biri dışındaki hepsinin Türkiye’den Suriye’ye doğru olduğu (Suriye’den Türkiye’ye değil) bulunmuştur. Bu saldırılar arasında ağır silahlar ve Türk mevkiinden kuzeydoğu Suriye’ye roket atışı yer aldı; biri çocuk olmak üzere 27 kişi öldü. Buna karşılık, kuzeydoğu Suriye’den Türkiye’ye gerçeleşen tek saldırıdaki failler ise Kürt egemen yerel milisler olan Suriye Savunma Kuvvetleri tarafından tutuklandı.

Açıkçası, eğer Türkiye’nin endişesi terörle mücadele ise, diplomatlar politikalarını gerçeğe dayandırmalıdır; ama bu daha çok taraflı Türk talebi örneklerinden biriymiş gibi görünmektedir. Jeffrey ya da Türk muhatapları Rojava Bilgi Merkezi veritabanına itiraz ederse, Suriye’den çıkan Kürt terörizmini gösteren kendi kayıtlarını yayınlama zamanı gelmiştir.

Ama açıkcası sessizlikleri Türk şikayetlerinin haklı olmadığını ve bu nedenle Kürtler pahasına ABD’nin Türkiye’yi tatmin etme uğraşları hem zarar vericidir hem de etik değildir. Kürt terörizminden ziyade, bölgedeki en büyük tehdit Türkiye’nin önerdiği tampon bölge ve Türk intikamcılığıdır; ki bunları Türkiye’nin emperyalizmini haklı çıkarmak için sahte sızlanmalar kullanarak yapar.

Michael Rubin kimdir?

Michael Rubin, Washington Denetmen Çevreyolu Gizli bloğuna katkı yapar. Amerikan İşletme Enstitüsü’nde uzun zamandır bilim insanı olarak yer alır ve eski bir Pentagon görevlisidir.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık