AktüelEkonomi PolitikTürkiye’nin elinde ENI tarafından elde edilen doğal gaz verileri mi var?

Kıbrıs Cumhuriyeti hükümeti, Türkiye'nin İtalyan ENİ tarafından Kıbrıs'ın güneyindeki deniz sahasında doğalgaz sondajı için yapılan bilimsel çalışmaları elde ettiğini öne süren bir haberi doğruladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 22, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Kıbrıs Cumhuriyeti hükümeti, Türkiye’nin İtalyan ENİ tarafından Kıbrıs’ın güneyindeki deniz sahasında doğalgaz sondajı için yapılan bilimsel çalışmaları elde ettiğini öne süren bir haberi doğruladı.

Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümet Sözcüsü Kyriacos Kousios, Yunan devlet kanalı ERT’ye verdiği röportajda, hükümetin sahip olduğu bilgilerin yanı sıra Türkiye’nin bölgedeki hamlelerinin de Türkiye’nin bazı veriler elde ettiğini gösterdiğini kaydetti.

Sözcü, hükümetin, Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nin 8. bloğundaki bir alanla ilgili verileri Türkiye’ye vermiş olduğu enerji şirketlerinden herhangi birinin suçlanmadığını belirtti.

Sözcü, kimseyi suçlamak istemediğini ve herhangi bir şirketin bilgileri Türkiye’ye vereceğini düşünmediğini de sözlerine ekledi. Sözcü, konuşmasının devamında, Türkiye’nin belirli bir hedefe doğru ilerlediğini ve bunun da aslında Türkiye’nin bir şekilde çalışmalar hakkında bilgi sahibi olduklarını gösterdiğini kaydetti.

Filelefteros Gazetesi, Salı günü yayımladığı haberinde, Türkiye’nin araştırma gemizi Yavuz’un ENI tarafından incelenen bölgeye doğru hareket ettiğini yazmıştı. Gazete, Yavuz’un adanın Münhasır Ekonomik Bölgesi içinde yapılan tatbikatlarda gaz bulamamasının ardından gaz rezervlerinin bulunabileceği bir alanı hedeflediğini de kaydetmişti.

Öte yandan, Politis Gazetesi muhabiri Chrysanthos Manoli imzasıyla Çarşamba günü yayımlanan haberde, sondajla ilgili ayrıntılı verilerin Ağustos 2017’de devlet çevre biriminin web sitesinde yayınlandığını ve izin başvurusu sırasında sunulan tüm çevre çalışmalarını yayınladığını da yazdı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık