AktüelEkonomi Politik“Türkiye’nin amacı Doğu Akdeniz’i bir Türk gölüne çevirmektir”

Kıbrıs Cumhuriyet iEnerji, Sanayi ve Ticaret Bakanı Yorgos Lakkotrypis, perşembe günü Atina’da düzenlenen “Doğu Akdeniz’de yeni enerji yolları güvenliği ve beklentileri” konulu eğitim vakfı ESİEA gündemi çerçevesinde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde ve geniş Doğu Akdeniz bölgesindeki kışkırtmaları ama aynı zamanda Kıbrıs’ın enerji planlarına değindi ve şunları söyledi:   “Türkiye yasa dışı eylemleri aracılığıyla bunları yasallaştırma amacıyla bizi bir yanlış yapmaya itmeye çalışıyor. Türkiye’nin amacı Doğu Akdeniz’i bir Türk gölüne çevirmektir”. Bakan, Doğu...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 21, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Cumhuriyet iEnerji, Sanayi ve Ticaret Bakanı Yorgos Lakkotrypis, perşembe günü Atina’da düzenlenen “Doğu Akdeniz’de yeni enerji yolları güvenliği ve beklentileri” konulu eğitim vakfı ESİEA gündemi çerçevesinde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde ve geniş Doğu Akdeniz bölgesindeki kışkırtmaları ama aynı zamanda Kıbrıs’ın enerji planlarına değindi ve şunları söyledi:  

“Türkiye yasa dışı eylemleri aracılığıyla bunları yasallaştırma amacıyla bizi bir yanlış yapmaya itmeye çalışıyor. Türkiye’nin amacı Doğu Akdeniz’i bir Türk gölüne çevirmektir”.

Bakan, Doğu Akdeniz bölgesinin “alternatif tedarik kaynak ve AB’ne koridorlar rolü oynayabileceğinin” altını çizerek bu açıdan, Türkiye’nin suçlarının ve saldırganlığının dikkatli inceleme gerektirdiğini kaydetti ve “oyunlar ve ilgi sadece enerji kaynakları için değil ama bu enerji koridorları ile de bağlantılıdır” dedi.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin enerji planlarına da değinerek “gerçekleştirilecek olan enerji programlarıyla, bize değerlendirme ve seçilecek koridorlarla ilgili daha fazla seçenekler sunacak daha çok keşifler yapmayı umuyoruz” dedi.

Kıbrıs’ın enerji programlarını “dondurması” ya da Türkiye’yi Uluslararası Hukuka saygı gösteren bir pozisyon sergilemeden bölgede yaşananlar konusunda eşit üye olarak kabul etmesi gerektiği düşüncelerini yanlış olarak niteledi.

Bakan son olarak, Kıbrıs Cumhuriyeti ve Yunanistan’ın eylemlerinin Uluslararası Hukuka tam saygı gösterdiğini belirterek “eğer Türkiye’nin Kıbrıs’a karşı Lahey’e gitmeyi kabul ettiğini var sayarsak ağırlığının ne tarafta olacağı nettir” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık