AktüelMüzakerelerTürkiye’den Kıbrıs’la İlgili Ayrılıkçı Sesler

Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakereler ve diplomatik çabalar devam ederken Türkiye’den ayrılıkçı sesler yükselmeye başladı. Türkiye devlet ve hükümet yetkililerinin Kıbrıs’ta federal çözüme destek verdikleri yönünde beyanlarına rağmen Kıbrıs sorunuyla ilgili ayrılıkçı açıklamalar son günlerde arttı. TC CUMHURBAŞKANI BAŞ DANIŞMANI: VİLAYET OLUR TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın baş danışmanı Yiğit Bulut, Kıbrıs’ın kuzeyinden “Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti” olarak bahsederek ““Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti” eğer o şekilde devam etmek istemiyorsa Türkiye’nin vilayeti olur yoluna öyle devam eder”...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 25, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakereler ve diplomatik çabalar devam ederken Türkiye’den ayrılıkçı sesler yükselmeye başladı.

Türkiye devlet ve hükümet yetkililerinin Kıbrıs’ta federal çözüme destek verdikleri yönünde beyanlarına rağmen Kıbrıs sorunuyla ilgili ayrılıkçı açıklamalar son günlerde arttı.

TC CUMHURBAŞKANI BAŞ DANIŞMANI: VİLAYET OLUR

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın baş danışmanı Yiğit Bulut, Kıbrıs’ın kuzeyinden “Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti” olarak bahsederek ““Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti” eğer o şekilde devam etmek istemiyorsa Türkiye’nin vilayeti olur yoluna öyle devam eder” ifadelerini kullandı.

Yiğit Bulut katıldığı TV programında şunları söyledi:

“Ben nüfus kâğıdımla gittiğim KKTC’ye Schengen vizesiyle mi gideceğim?…Kıbrıs’ı AB’ye vereceğim sonra da Schengen vizesiyle yalvaracağım Kıbrıs’a gitmek için! Cinayettir!… Bu coğrafyada tek parça halinde adanın bir bütün olması Türk İslam varlığının katledilmesidir. Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti eğer o şekilde devam etmek istemiyorsa Türkiye’nin vilayeti olur yoluna öyle devam eder. Adada suyu, elektriği veren biziz. Ekonomik bütün dinamikler TC üzerinden şekilleniyor, halen birileri AB, İngiltere propagandası yapıyor. İmam Hatipler kapatılmaya çalışılıyor. Bunun arkasında kim var?”

TÜRKEŞ: ANLAŞMAMAKTA ANLAŞACAĞIZ

TC Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Kıbrıs müzakereleriyle ilgili, “Son gelişmeler gösteriyor ki anlaşmamakta anlaşacağız gibi” değerlendirmesinde bulundu.

“Mustafa Akıncı’nın iyi niyeti, müzakerecilerin gayreti, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin desteğine rağmen” bir uzlaşma noktası bulunamadığını savunan Türkeş, “Bu sene sonuna kadar olacağı bekleniyordu. Son gelişmeler gösteriyor ki Rum tarafı bu kararlı tavrına devam ederse anlaşmamakta anlaşacağız gibi görünüyor” dedi.

MHP

MHP Milletvekili Yusuf Hallaçoğlu ise düzenlediği basın toplantısında Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı ve müzakere ekibine eleştiriler yönelterek “Türkiye-AB ilişkilerinin devamının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından referandum konusu haline getirildiği bir dönemde Kıbrıs’ta Rum tarafına verilecek toprak tavizlerine ve siyasi tavizlere dayanan bir uzlaşma peşinde koşmak, KKTC Türk halkına karşı işlenmiş siyasi bir cinayet anlamını taşıyacaktır” ifadelerini kullandı.

CHP

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Kıbrıs’ta devam eden müzakerelere karşı çıkarak “Kıbrıs’taki gelişmeleri yakından izliyoruz. Kıbrıs’ı aldık, Beşparmak Dağları’na, Akdeniz’e CHP’nin milliyetçiliğini yazdık, orada şehitlerimiz var, kan döktük orada bu ülkenin bağımsızlığı için. Şimdi sen kalkacaksın masalarda Kıbrıs’ın büyük bir kısmını onlara teslim edeceksin” diye konuşmuştu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık