AktüelMedya OdasıTürkiye’den bir dava da gazeteci Ayşemden Akın’a

Türkiye Cumhuriyeti devleti, Türkiye’de dava açmadık gazeteci kalmadığı için, şimdi de gözünü Kıbrıs’taki gazetecilere dikti. Gazeteci Ayşemden Akın'a, paylaştığı sosyal medya iletisinden dolayı Türkiye mahkemelerinde dava açıldı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 22, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Türkiye Cumhuriyeti devleti, Türkiye’de dava açmadık gazeteci kalmadığı için, şimdi de gözünü Kıbrıs’taki gazetecilere dikti. Gazeteci Ayşemden Akın’a, paylaştığı sosyal medya iletisinden dolayı Türkiye mahkemelerinde dava açıldı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin, gazetecilerin ifade özgürlüğünü susturmaya yönelik girişimleri sürüyor. TC Dışişleri Bakanlığı’nın Ayşemden Akın hakkındaki suç duyurusu ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Akın’a soruşturma açıldı.

Konuyla ilgili kişisel sosyal medya hesabından açıklama yapan Akın, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddeleri kapsamında cezalandırılmak istendiğini ifade etti.

Akın, Cumhurbaşkanlığı seçim döneminde TC Büyükelçisi’nin kapı kapı gezerek Ersin Tatar’a oy istemesi üzerine sosyal medyada bir ileti paylaşmış ve AKP yandaşları tarafından yüzlerce küfür ve tehdit almıştı.

Akın’a açılan davanın, Türkiye devletine ve temsilcisine hakaret amaçlı ve halkı kışkırtmaya yönelik sosyal medya paylaşımları nedeniyle açıldığı bildirildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık