koronavirusTürkiye’den 80 bin, AB’den 4 bin 500 doz aşı geldi

Kıbrıs’ın kuzeyinde yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı 15 Ocak 2021'de başlatılan aşılama programı kesintisiz sürüyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 16, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs’ın kuzeyinde yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı 15 Ocak 2021’de başlatılan aşılama programı kesintisiz sürüyor.

Sağlık Bakanlığı’nın aşılama programı çerçevesinde ilk olarak sağlık çalışanları, 65 yaş üzeri vatandaşlar, huzurevi sakinleri ve görevlilerinin aşılamaları başlarken, bu kesimin ikinci doz aşılamaları devam ediyor. 

Ülkede kısa bir süre sonra Sivil Savunma Teşkilatı çalışanları, polis memurları, itfaiyeciler, cezaevi çalışanları, polisler, kritik görevde çalışanlar, kamu görevlileri, basın mensupları, turizm ve gıda sektörlerinde çalışanların aşılanması planlıyor.

Ada’ya şu ana Türkiye’den 80 bin doz Sinovac ve Avrupa Birliği (AB) üzerinden 4 bin 500 doz Pfizer/BioNTech aşısı ulaştı.

Sağlık Bakanı Ali Pilli, ülkede devam eden aşılama programı ve Kovid-19 tedbirleriyle ilgili AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Ada’daki aşılama programının 3 aşamada ilerlediğini, ilk aşamanın birinci grubunda sağlık çalışanları, yaşlı bakımevi sakinleri, bakım görevlileri ile yatalak hastalar olduğunu, ikinci grupta ise 65 yaş ve üzeri vatandaşların yer aldığını anlattı.

Sağlık çalışanları, bakımevi sakinleri, görevlileri ve yatalak hastaların ikindi doz aşılarının yapıldığını belirten Pilli, 65 yaş üzeri kişilerin birinci dozlarının bittiğini ve Kıbrıs’ın kuzeyinde aşı için büyük bir talebin olduğunu kaydetti.

Pilli, “Aşı programımız çok iyi bir şekilde ilerlemektedir. Şu anda aşılamada birinci aşamanın üçüncü grubuna geçtik, bunlar içerisinde, Sivil Savunma Teşkilatı çalışanları, polis memurları, cezaevi çalışanları, aktif olarak çalışan kişiler yer alıyor. Şu ana kadar Türkiye’den 80 bin aşı kktc’ye gelmiştir. Bunlardan 40 bin doz zaten kullanılmıştı, 5 bin doz aşı da geçen gelen partiden kullanıldı.” şeklinde konuştu.

“Nisana kadar 300 bin kişiyi aşılamayı hedefliyoruz”

Avrupa Birliği üzerinden de KKTC’ye 4 bin 500 doz aşının geldiğini belirten Pilli, hafta içerisinde bu aşılarının ikinci dozlarının vurulacağını ifade etti.

Pilli, “Aşıya ulaşabilirsek, nisana kadar 300 bin kişiyi aşılamayı hedefliyoruz, bunu yapabilecek güçteyiz. Şu anda, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi dahil 27 merkezde aşı yapabilecek kapasitedeyiz. Aşılama konusunda yerel yönetimler ve muhtarlarla da çok iyi ilişki içerisindeyiz.” diye konuştu. 

Kovid-19 ile mücadelede en büyük silahın aşı, ikincisinin ise halkın alacağı önlemler olduğunun altını çizen Pilli, halkın büyük bir çoğunluğunu aşıladıktan sonra ekonomiyi tekrardan canlandırmak üzere açılmaya gitmek istediklerini vurguladı.

Pilli, haftada 50 bin aşı yapacak kapasitede olduklarını, aşının hangi tarihlerde ve ne kadar geleceğinin önemli olduğunu vurguladı.

“Nisanda aşı olanların ülkeye rahatça gelebilmesini sağlayacağız”

Kıbrıs’ın kuzeyimnde 2 haftadır alınan tam kapanma kararı ve diğer önlemler sayesinde vakaların 80’den 16’ya kadar düştüğüne dikkati çeken Pilli, bir hafta daha sürecek kısıtlamalar neticesinde durumun da daha netleşeceğini ve hükümet olarak görevlerini yapmaya devam edeceklerini kaydetti.

Pilli, aşılamayla birlikte dünyaya ve turizme açılacaklarını belirterek, “Nisan’da Kovid-19 aşısı olan kişilerin bu ülkeye rahatça gelebilmesini sağlayacağız. Aşı olanların PCR testi ile ülkeye giriş yapmasını isteyebiliriz, öyle bir düşüncemiz var.  Ülkemizin daha güvenli olması için PCR testi yapacağız ve herhangi bir ücret de talep etmeyeceğiz” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık