AktüelEkonomi PolitikTürkiye’de yıllık enflasyon yüzde 36,08 oldu

TÜİK, Aralık ayı tüketici fiyat endeksindeki artışın yüzde 13,58 olduğunu açıkladı. Türkiye'de yıllık bazda enflasyon ise yüzde 36,08'e yükselerek son 19 yılın rekorunu kırdı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 3, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) merakla beklenen enflasyon verilerini bugün kamuoyu ile paylaştı. TÜİK’in açıkladığı verilere göre, Aralık ayında tüketici fiyat endeksindeki (TÜFE) artış ise yüzde 13,58, yıllık bazda enflasyon ise yüzde 36,08 oldu.

Aralık’ta üretici fiyat endeksindeki artış (ÜFE) ise yüzde 19,08 olarak açıklandı. ÜFE yıllık bazda yüzde 79,89 artış gösterdi. Böylece enflasyon Aralık 2002’de bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Hükümetin açıkladığı Orta Vadeli Program’da 2022 için enflasyon hedefi yüzde 9,8 olarak belirlenmişti.

TÜİK verilerine göre, enflasyon Kasım ayında yüzde 3,51 artmış ve yıllık bazda yüzde 21,31 olmuştu.

ENAG: Yıllık enflasyon yüzde 82,81

Öte yandan Akademisyen ve ekonomistlerin oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu’nun (ENAG) bugün TÜİK’ten önce kendi fiyat araştırmalarının sonuçlarını açıkladı. ENAG’n araştırmasına göre Aralık ayı enflasyonu yüzde 19,35, yıllık enflasyon yüzde 82,81 olarak gerçekleşti. 

Türkiye’de son dönemde uygulanan para politikası ve birçok kalemde yapılan zamlar enflasyonun artacağı beklentisini doğurmuştu. “Faiz sebep, enflasyon neticedir” görüşünü savunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, faizlerin artırılmayacağını açıklamıştı. Türkiye’de kurlardaki ani ve hızlı yükseliş sonrası 20 Aralık’ta “kur korumalı mevduat politikası” uygulanmaya başlanmıştı. Bazı uzmanlar söz konusu politikalar sonucu enflasyonun yüzde 40’lara kadar çıkabileceği uyarısında bulunmuştu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık