koronavirus‘Türkiye’de binlerce vaka var’ iddiası

Çarşamba günü TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'deki son resmi Covid-19 vaka sayısını 98 olarak açıklamasının ardından sosyal medyaya düşen bir video soru işaretleri doğurdu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 18, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Çarşamba günü TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’deki son resmi Covid-19 vaka sayısını 98 olarak açıklamasının ardından sosyal medyaya düşen bir video soru işaretleri doğurdu.

Bir hastanede sağlık çalışanlarına verilen brifing sırasında gizli şekilde çekildiği görülen görüntülerde hastane yetkilisinin orada çalışan doktor ve hemşirelere Türkiye’de gelinen son durumu aktardığı görülüyor.

“Vaka sayısı yüzler değil binler”

Maske ve malzeme kullanımı konusunda uyarılarda bulunan bu kişinin konuşmasında Türkiye’deki vaka sayısının resmi makamlarca açıklandığı gibi yüz civarı değil binlerce olduğu ve durumun “fena” olduğu öne sürülerek “Umre işi bizi mahvetti. İtalya olmamayı umut ediyoruz” deniyor.

Sosyal medyada defalarca paylaşılan görüntülere ilişkin çok sayıda tepki ve soru geliyor.

Konuşmanın görüntülere yansıyan kısmının tamamı şu şekilde:

“Kendinizi nasıl güvende hissedecekseniz öyle davranın ama malzemeleri çok dikkatli kullanmamız lazım çünkü görünüşe göre kötü başladık ve nasıl gideceğini bilmiyoruz. İtalya olmamayı umut ediyoruz. Aslında baya bir kontrollü gidiliyordu ama Umre işi mahvetti. Artık binlerle konuşabilirz vaka sayısını. Binleri bulmaya başladı çünkü vakalar. Söylendiği gibi öyle yüzlerde falan değiliz artık.

İstanbul çok fena, Ankara da fena başladı. Doğuda da var. Van’da da var. Kayseri’de var. Yurtdışından gelenler var. Önce kendimizi koruyacağız. Servislerde çalışacak olanlar için söylüyorum onların N95 tipi maske takmasına gerek yok ancak ne zaman ki hastaya aspirasyon gerekir o zaman…”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık