İnsanTürkiye, Vicdani Retçi Halil Savda’ya Tazminat Ödeyecek

AİHM, okuduğu bir basın bildirisi nedeniyle “Halkı askerlikten soğutmak” suçlamasıyla beş ay hapis cezası verilen Savda’nın başvurusunu AİHS’nin 10. Maddesi uyarınca haklı buldu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Türkiye’nin vicdani retçi Halil Savda’ya 2.500 Euro tazminat ödemesine hükmetti. Aralarında Savda’nın da bulunduğu Antimilitarist Platform üyesi beş kişi 1 Ağustos 2006’da İsrailli vicdani retçileri desteklemek amacıyla İstanbul’daki İsrail Konsolosluğu binası önünde toplanmış, basın açıklamasını Halil Savda okumuştu. Savda, “İsrailli Vicdani Retçilerle Dayanışma İçindeyiz” başlıklı basın bildirisini...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 17, 2016
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

AİHM, okuduğu bir basın bildirisi nedeniyle “Halkı askerlikten soğutmak” suçlamasıyla beş ay hapis cezası verilen Savda’nın başvurusunu AİHS’nin 10. Maddesi uyarınca haklı buldu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Türkiye’nin vicdani retçi Halil Savda’ya 2.500 Euro tazminat ödemesine hükmetti.

Aralarında Savda’nın da bulunduğu Antimilitarist Platform üyesi beş kişi 1 Ağustos 2006’da İsrailli vicdani retçileri desteklemek amacıyla İstanbul’daki İsrail Konsolosluğu binası önünde toplanmış, basın açıklamasını Halil Savda okumuştu.

Savda, “İsrailli Vicdani Retçilerle Dayanışma İçindeyiz” başlıklı basın bildirisini okuduğu için “Halkı askerlikten soğutmak” ile suçlanmış ve beş ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Hapis cezasının Yargıtay tarafından onanmasının ardından Savda, ifade özgürlüğünü esas alan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 10. maddesine dayanarak AİHM’e başvurmuştu.

Başvuruyu karara bağlayan AİHM, Savda’ya 2.500 Euro manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

EKN

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık