AktüelPolitikaTürkiye, Suriye Görüşmelerinde Garantör Ülke Olarak Yer Alacak

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kazakistan’ın başkenti Astana’da gerçekleştirilecek Suriye görüşmelerinde Türkiye, Rusya ve İran’nın garantör ülke olarak yer alacağını söyledi. Sputnik’te yer alan habere göre Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlediği basın toplantısında Suriye’deki çatışmanın çözümü konusunda herkesin çaba göstermesi gerektiğini ifade eden Kalın, ilk mutabakat çerçevesinde Türkiye, Rusya ve İran garantör ülke olarak orada bulunacağını ama müzakereleri Suriye yönetimi ile muhalefet temsilcilerinin yapacağını, Türkiye’nin de kolaylaştırıcı ve pozitif bir rol oynayacağını ifade etti. Türkiye’nin Suriye Devlet Başkanı Beşar...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 26, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kazakistan’ın başkenti Astana’da gerçekleştirilecek Suriye görüşmelerinde Türkiye, Rusya ve İran’nın garantör ülke olarak yer alacağını söyledi.

Sputnik’te yer alan habere göre Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlediği basın toplantısında Suriye’deki çatışmanın çözümü konusunda herkesin çaba göstermesi gerektiğini ifade eden Kalın, ilk mutabakat çerçevesinde Türkiye, Rusya ve İran garantör ülke olarak orada bulunacağını ama müzakereleri Suriye yönetimi ile muhalefet temsilcilerinin yapacağını, Türkiye’nin de kolaylaştırıcı ve pozitif bir rol oynayacağını ifade etti.

Türkiye’nin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın konumuyla ilgili görüşlerinin değişip değişmediğine dair bir soruya da şu cevabı verdi:

“Siyasi geçiş süreci dediğimiz zaman biz baştan beri bunun ancak çoğulcu, kapsayıcı ve meşru bir sistemin ya da yönetimin kurulmasıyla mümkün olabileceğini ifade ettik. Astana sürecinde de bu konular müzakere edilecek. Bizim pozisyonumuz o konuda değişmedi.

‘ADİL BİR YÖNETİM KURULMADAN SAVAŞIN SONA ERMESİ MÜMKÜN OLMAYACAK’

Suriye’nin geleceğini taşıyabilecek, Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlayacak ve bütün kesimleri temsil edecek adil bir yönetim biçimi kurulmadan ne bu savaşın sona ermesi ne de sürdürülebilir bir yönetimin kurulması tabii ki mümkün olmayacak. Altı yıldır devam eden modern dönemin en kanlı savaşını artık bir şekilde durdurmak zorundayız. Bu konuda herkes, bütün ülkeler üzerine düşeni yerine getirmek durumunda. Burada bütün taraflara, Rusya’dan İran’a, Avrupa’sından Birleşmiş Milletlerine, Amerika’sına kadar tabii ki önemli sorumluluklar düşüyor. Yapıcı yaklaşmak, sorunu çözmeye odaklanmak burada büyük önem arz ediyor. Bizim yaklaşımımız bu. BM sürecine ilave olarak planlanan bir süreç. Tabii şimdiden sonuçlarıyla ilgili bir şey söylemek için henüz erken. Çünkü daha bunlar detaylı şekilde konuşulacak. Ne düzeyde katılım olacağı, kimlerin katılacağı…”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık