AktüelEkolojiTürkiye ‘su stresi’ çekerken, kktc ihya olacakmış

Türkiye Devlet Su İşleri Dairesi, Türkiye’nin su stresi çeken ülke konumunda olduğunu açıklamasının ardından 3 gün geçti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 22, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Türkiye Devlet Su İşleri Dairesi, Türkiye’nin su stresi çeken ülke konumunda olduğunu açıklamasının ardından 3 gün geçti. Bu sırada, bugün öğle saatlerinde kktc Sulamaları İletim Tüneli Işık Görünme Töreni gerçekleştirilerek, kktc’nin tarihinin değiştirileceği iddia edildi. 

Kıbrıs’ın kuzeyi yine sıradan absürtlükte bir gün geçirdi. Türkiye’nin su stresi çeken bir ülke olduğunun açıklandığı günün ardından, Kıbrıs’ın su kıtlığını sona erdireceği iddia edilen bir proje daha hayata geçirildi. Erdoğan’a yönelik övgü dolu sözlerle gerçekleştirilen etkinlik sırasında, kktc’nin tarihinin değişeceği bile iddia edildi. 

Konuyla ilgili törende açıklama yapan TC Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Kıbrıs’ın kuzeyinin verimli topraklarını, Türkiye’nin bereketli sularıyla buluşturmak için 277 milyon TL maliyetli Sulama İletim Tüneli’nin hizmete alınmasının mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

TC Devlet Su İşleri: Su stresi çeken ülke konumundayız

Öte yandan, TC Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdür Vekili Kaya Yıldız, 19 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, ”Nüfusumuz 83,6 milyon olduğu hesabıyla şu an itibarıyla 1,339 metreküp kişi başına düşen su miktarıyla su stresi çeken bir ülke konumundayız” dedi.

Yıldız, kurak ve yarı kurak iklim kuşağının, suyun üzerindeki baskıyı artırdığını anlatarak şu değerlendirmelerde bulundu:

“İklim değişikliği, küresel ısınma dediğimiz kavram, suyun hidrolojik çevrimine mekânsal ve zamansal dağılımı üzerine gittikçe daha da artan bir baskı oluşturmaktadır. Yine iklim değişikliği ve su kaynakları yönetimiyle ilgili iklim, aslında birçok sektöre sağlık, enerji ve ulaştırma gibi etki eden ve bunların faaliyetlerini, planlanmasını gerektiren yine gelecekle ilgili planlamalarda etki unsuru olan bir varlık.”

Doğal afetlerin de arttığına dikkat çeken Yıldız, yıllık yağış ortalaması ile ilgili  şu ifadeleri kullandı:

“Ülkemizde şu an 574 milimetre yıllık yağış ortalaması kullanılıyor. Su potansiyelimiz olarak yıllık toplam yağışımız 450 milyar metreküp. Kullanabilir su potansiyelimiz de 112 milyar metreküp bunun içerisinde 18 milyar metreküp yer altı suları rezervi de dâhil. Nüfusumuz 83,6 milyon olduğu hesabıyla şu an itibarıyla 1,339 metreküp kişi başına düşen su miktarıyla su stresi çeken bir ülke konumundayız. Biz şuan 112 milyar metreküpün 57,7 milyar metreküpünü kullanıyoruz.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık