AktüelKıbrıs Sorunu“Türkiye müzakerelerin yeniden başlaması için gerekli adımları atmalı”

Prodromou Türkiye’nin müzakerelerin yeniden başlaması çabaları ışığında gerekli adımları atması gerektiğini söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 22, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Trodos’ta gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası soruları yanıtlayan Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou Türkiye’nin müzakerelerin yeniden başlaması çabaları ışığında gerekli adımları atması gerektiğini söyledi.

Türk araştırma gemisi Barbaros’un Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki (MEB) son araştırmalarıyla ilgili soruya Prodromou önümüzdeki on gün içinde BM Genel Sekreterinin Özel Görevlisi Jane Holl Lute ile başlayacak yeni istişarelere yönlendirme yaparak “burada yapacağı tartışmalarla, Kıbrıs’la ilgili müzakerelerin başlaması için Genel Sekreterin de beklediği gerekli adımların atılacağını umuyoruz” dedi.

Prodromou açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

“Türkiye’nin üstlendiği istikrarsızlaştırma faaliyeti için radikal çözüm, uluslararası hukuk, Birleşmiş Milletler kararları ve Avrupa ülkesi için tüm geçerli olanlar temelinde Kıbrıs sorunun çözümü olacak. Bu şekilde, yeni bir ilişki temeline girmiş olacağız. Müzakerelerin yeniden başlaması, o zamana kadar yaratılmış olan ve farklı bir iklim ile uyumludur. Müzakerelerin yeniden başlaması yolunda – ki bu Kıbrıs Türk toplumu lideri ile görüştüğü andan itibaren Cumhurbaşkanının da pozisyonudur – Türkiye’nin kendinden beklenen yanıtı vermesi, yani,  önce müzakerelerin başlaması isteğini dile getirmesi sonra da bunun için uygun havayı yaratmaya yardımcı olmasıdır.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık