AktüelKıbrıs Sorunu“Türkiye müzakerelerin yeniden başlaması için gerekli adımları atmalı”

Prodromou Türkiye’nin müzakerelerin yeniden başlaması çabaları ışığında gerekli adımları atması gerektiğini söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 22, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Trodos’ta gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası soruları yanıtlayan Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou Türkiye’nin müzakerelerin yeniden başlaması çabaları ışığında gerekli adımları atması gerektiğini söyledi.

Türk araştırma gemisi Barbaros’un Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki (MEB) son araştırmalarıyla ilgili soruya Prodromou önümüzdeki on gün içinde BM Genel Sekreterinin Özel Görevlisi Jane Holl Lute ile başlayacak yeni istişarelere yönlendirme yaparak “burada yapacağı tartışmalarla, Kıbrıs’la ilgili müzakerelerin başlaması için Genel Sekreterin de beklediği gerekli adımların atılacağını umuyoruz” dedi.

Prodromou açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

“Türkiye’nin üstlendiği istikrarsızlaştırma faaliyeti için radikal çözüm, uluslararası hukuk, Birleşmiş Milletler kararları ve Avrupa ülkesi için tüm geçerli olanlar temelinde Kıbrıs sorunun çözümü olacak. Bu şekilde, yeni bir ilişki temeline girmiş olacağız. Müzakerelerin yeniden başlaması, o zamana kadar yaratılmış olan ve farklı bir iklim ile uyumludur. Müzakerelerin yeniden başlaması yolunda – ki bu Kıbrıs Türk toplumu lideri ile görüştüğü andan itibaren Cumhurbaşkanının da pozisyonudur – Türkiye’nin kendinden beklenen yanıtı vermesi, yani,  önce müzakerelerin başlaması isteğini dile getirmesi sonra da bunun için uygun havayı yaratmaya yardımcı olmasıdır.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2020 ↄ⃝ copyleft