AktüelGazeddablogTürkiye muhalif medyası Kıbrıs’ı konuşuyor

Türkiye’deki muhalif gazeteler, Kıbrıs’ın kuzeyinde gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunu yoğun bir şekilde tartışıyor. Cumhuriyet, Sözcü, BirGün gibi gazetelerde yazan yazarlar, seçim sürecini ve gerçekleşecek ikinci turu köşelerine taşıdı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 13, 2020
Muzakere_CDF
LGBT kitapcık

Türkiye’deki muhalif gazeteler, Kıbrıs’ın kuzeyinde gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunu yoğun bir şekilde tartışıyor. Cumhuriyet, Sözcü, BirGün gibi gazetelerde yazan yazarlar, seçim sürecini ve gerçekleşecek ikinci turu köşelerine taşıdı.

Mustafa Balbay: kktc’de seçim düğümü

“Günlük siyasi tartışmalar bir yana Kıbrıslıların yüzde 82’si Türkiye Cumhuriyeti’ni bir garantör devlet olarak istiyor. Ancak Türkiye’deki hükümetlerin KKTC’nin iç siyasetine karışmamasını istiyor. Önceki gün yapılan seçime katılımın yüzde 58’de kalması “umut yorgunluğunun” bir göstergesi. Bu, KKTC tarihindeki en düşük katılım. AKP’nin Akıncı’ya cephe alması oylarını azaltmamış görünüyor. Tatar’a verilen destek de sandığa yansımamış. Partisinin oyu yüzde 40, Tatar’ın oyu yüzde 32!”

Mustafa Balbay’ın yazısının tamamını okumak için tıklayınız >>>


Ali Sirmen: İrticayı Kıbrıs’a da ihraç etmek

“Oysa KKTC’de yapılması gereken, laik ve demokratik çoğulcu politikaların desteklenmesi, Kıbrıs Türkünün iradesine saygı gösterilmesidir. AKP’den bunu istemek, ona “Gel sen kendini inkâr et!” demekle eşanlamlı oluyor. Ama biz yine de söyleyelim de…”

Ali Sirmen’in yazısının tamamını okumak için tıklayınız >>>


İsmail Saymaz: Kıbrıs’ın 31 Mart’ı

AK Parti, içinden kendisinin çıkamadığı seçim sandığını milli irade saymama huyundan vazgeçmelidir. Unutmayalım, 31 Mart’ta iradesi yok sayılan İstanbullular, 23 Haziran’da tekrarı yapılan seçimlerde demokrasi dersi vermişti. Bu da Kıbrıs’ın 31 Martı’dır.

İsmail Saymaz’ın yazısının tamamını okumak için tıklayınız >>>


Rafet Uçkan: Kıbrıs’ın Kuzeyi’nde Cumhurbaşkanlığı seçimleri: İkinci tura giderken…

Bu tabloya bakıldığında, beklenmedik bir bileşen denkleme dâhil olmazsa, ikinci turda Mustafa Akıncı daha şanslı görünüyor… Ancak burada, sandığa gitmeyen kesimlere dair net bir fikre sahip değiliz. Dahası, seçmen kayıtları Kıbrıs’ın kuzeyinde düzgün tutulmadığı için, gerçek seçmen sayısını da (hatta nüfusun gerçekte kaç olduğunu da) bilmiyoruz. Dolayısıyla, tabloyu değiştirebilecek olan şeylerden birisi, ilk turda oy vermeyip, ikinci turda sandığa gidecek olanlar olabilir… Bu, her şeye rağmen, çok da yabana atılmaması gereken bir başlık olarak duruyor.

Rafet Uçkan’ın yazısının tamamını okumak için tıklayınız >>>


Doğan Tılıç: Gonnara

Tatar ve Akıncı’yı, birincinin bağımsız devletten ikincinin ise federal çözümden yana olan sağ ve sol adaylar olarak tanımlamak yanlış olmaz. İlk turun en fazla oy alan üçüncü adayı Tufan Erhürman da (Yüzde 21,67) solda ve federal çözümden yana. Onun oylarının ikinci turda Akıncı’dan başka bir yere gitmesi olanaksız gibi. Bu iki adayın birinci turdaki toplam oyları yüzde 51’i bulmuş durumda.

Doğan Tılıç’ın yazısının tamamını okumak için tıklayınız >>>


İbrahim Varlı: Yeni Osmanlı’nın Kıbrıs hezimeti

Ancak Kıbrıslıların dik, onurlu duruşu siyasal İslamcıların hevesini yarım bıraktı. Bir haftadır BirGün sayfalarında görüşlerine yer verdiğimiz Kuzey Kıbrıslılar seçim rüşvetlerinin tutmayacağını, AKP’nin şantaj politikasının ters tepeceğini dillendirdi. Dedikleri de oldu. Kuzey Kıbrıs’a sıradan bir Anadolu kenti muamelesi yapan iktidar ve onların adadaki uzantıları fena çuvalladılar.

İbrahim Varlı’nın yazısının tamamını okumak için tıklayınız >>>

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
Music will never ends..