AktüelGazedda'nın GündemiTürkiye LGBTİ+ haklarında sondan ikinci oldu

ILGA Europe Ocak-Aralık 2021 dönemine ilişkin raporunu yayımladı. Kıbrıs’ın kuzeyinin bulunmadığı raporda, Kıbrıs Cumhuriyeti 49 ülke arasında 29’uncu sırada yer alırken, Türkiye dört yıldır olduğu gibi bu yıl da 48'inci sırada yer alarak sondan ikinci oldu.
Gazedda KıbrısMayıs 13, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

ILGA Europe Ocak-Aralık 2021 dönemine ilişkin raporunu yayımladı. Kıbrıs’ın kuzeyinin bulunmadığı raporda, Kıbrıs Cumhuriyeti 49 ülke arasında 29’uncu sırada yer alırken, Türkiye dört yıldır olduğu gibi bu yıl da 48’inci sırada yer alarak sondan ikinci oldu.

ILGA Europe’un 2009’dan beri her sene yayımladığı Rainbow Map’in 2022 verileri paylaşıldı. Ocak-Aralık 2021 arasında 49 Avrupa ülkesinde LGBTİ+ haklarının durumunu inceleyen araştırmada Türkiye dört yıldır olduğu gibi bu yıl da 48. sırada. Listenin son sırasında ise Azerbaycan yer alıyor.

Listenin ilk üç sırasında sırasıyla Malta (yüzde 90), Danimarka (yüzde 74), Belçika (yüzde 72) yer alıyor. İsveç, Lüksemburg ve Norveç de yüzde 68 puanla bu ülkeleri takip ediyor. Listenin son beşinde ise Belarus (yüzde 12), Ermenistan (yüzde 8), Rusya (yüzde 8), Türkiye (yüzde 4) ve Azerbaycan (yüzde 2) yer alıyor.

Kaos GL’den Yunus Emre Demir’in aktardığına göre; raporda tüm Avrupa ülkelerinin ortalaması yüzde 38’ken, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin ortalaması ise yüzde 48 oldu.

2009’dan beri yayınlanan raporlara göre, Türkiye’nin puanı 2015’e kadar yüzde 14-15 bandındaydı. 2015’te yüzde 12 puana gerileyen Türkiye, 2016, 2017 ve 2018’de yüzde 9, 2019’da yüzde 5, 2020’den beri de yüzde 4 puan alarak listenin son sıralarında yer aldı.

Dünya’nın ilk açık kimlikli eşcinsel devlet başkanının seçildiği San Marino 42. sırada

Geçen Nisan’da yapılan seçimlerde Dünya’nın ilk açık kimlikli eşcinsel başbakanının seçildiği San Marino, ILGA Europe puanlamasında listenin son sıralarında kaldı. Yüzde 14 puanla Avrupa ortalamasının da altında kalan San Marino 42. sırada yer aldı. Ancak rapor yeni devlet başkanı Paolo Rondelli’nin görev dönemini kapsamıyor.

Rapora göre aynı zamanda Danimarka, Yunanistan, Letonya, Litvanya, Sırbistan, Slovakya ve Slovenya’da olumlu gelişmeler yaşanırken Birleşik Krallık, Bulgaristan, Romanya ve Macaristan’daki olumsuz gelişmeler ön plana çıktı.

Rapor neye göre hazırlanıyor?

Rapor oluşturulurken değerlendirilen kriterler eşitlik ve ayrımcılık yapmama, aile, nefret suçu ve nefret söylemi, yasal cinsiyet tanıma, interseks vücut bütünlüğü, sivil toplum alanı ve iltica olarak sıralanıyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık