AktüelKıbrıs Sorunu“Türkiye, Kıbrıs görüşmelerine katılımı için koşullar sürmemeli”

Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Türkiye'nin Kıbrıs görüşmelerine garantör ülke olarak katılımı için koşullar sürmeye son vermesi gerektiğini söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 31, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Türkiye’nin Kıbrıs görüşmelerine garantör ülke olarak katılımı için koşullar sürmeye son vermesi gerektiğini söyledi.

Kıbrıs sorununun iç yönlerinin doğrudan Rum ve Türk kesimlerinin liderleri tarafından görüşülmesi gerektiğini söyleyen Anastasiadis, Kıbrıs’ın bağımsızlığı, toprak bütünlüğü ve güvenliğinin garantörleri olan Yunanistan, Türkiye ve İngiltere’nin de Kıbrıs çözümündeki rolüne devam etmesi gerektiğini belirterek, “Buna rağmen garantör ülkelerden biri olan Türkiye’nin diyaloga katılımını mümkün yapacak koşullar sürdüğünü görüyoruz” dedi.

Rum ve Türk liderleriyle 25 Kasım’da Berlin’de görüşecek olan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in bundan haberdar olduğu umudunu dile getiren Anastasiadis, Ankara’ya bu tür koşullar sürmeye son vermesi yönünde uyarı yapılmasını istedi.

Anastasiadis, bu adımın, ‘bazı insanların topraklarına geri dönmesi için’ gerektiğini söyledi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©