AktüelKıbrıs Sorunu“Türkiye, Kıbrıs görüşmelerine katılımı için koşullar sürmemeli”

Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Türkiye'nin Kıbrıs görüşmelerine garantör ülke olarak katılımı için koşullar sürmeye son vermesi gerektiğini söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 31, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Türkiye’nin Kıbrıs görüşmelerine garantör ülke olarak katılımı için koşullar sürmeye son vermesi gerektiğini söyledi.

Kıbrıs sorununun iç yönlerinin doğrudan Rum ve Türk kesimlerinin liderleri tarafından görüşülmesi gerektiğini söyleyen Anastasiadis, Kıbrıs’ın bağımsızlığı, toprak bütünlüğü ve güvenliğinin garantörleri olan Yunanistan, Türkiye ve İngiltere’nin de Kıbrıs çözümündeki rolüne devam etmesi gerektiğini belirterek, “Buna rağmen garantör ülkelerden biri olan Türkiye’nin diyaloga katılımını mümkün yapacak koşullar sürdüğünü görüyoruz” dedi.

Rum ve Türk liderleriyle 25 Kasım’da Berlin’de görüşecek olan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in bundan haberdar olduğu umudunu dile getiren Anastasiadis, Ankara’ya bu tür koşullar sürmeye son vermesi yönünde uyarı yapılmasını istedi.

Anastasiadis, bu adımın, ‘bazı insanların topraklarına geri dönmesi için’ gerektiğini söyledi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık