AktüelEkonomi Politik“Türkiye, işbirliği yapmak yerine, kışkırtıcı hareketlerini sürdürüyor”

AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu'nun Türkiye'nin yeni yasadışı hareketleri hakkında yaptığı yazılı açıklamada, uluslararası hukukla çatışmaya devam eden Türkiye’nin sondaj tehditleriyle ve Yavuz'un Kıbrıs MEB’ne girmesiyle Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenlik haklarını tekrar ihlal ettiğini kaydetti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 23, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu’nun Türkiye’nin yeni yasadışı hareketleri hakkında yaptığı yazılı açıklamada, uluslararası hukukla çatışmaya devam eden Türkiye’nin sondaj tehditleriyle ve Yavuz’un Kıbrıs MEB’ne girmesiyle Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını tekrar ihlal ettiğini kaydetti.

Üstelik de tüm devletlerin işbirliğini gerektiren bir salgının yaşandığı koşullarda Ankara’nın ortaya koyduğu bu yeni yasadışı hareketi kınayan Stefanu Türkiye’nin işbirliği yapmak yerine, sanki hiçbir şey olmuyormuşçasına kışkırtıcı hareketlerini sürdürdüğüne işaret etti. Stefanu uluslararası toplumu bölgede yeni gerilimlere ve sorunlara yol açan bu yeni kışkırtıcı hareketlere tepki çağırdı.

Türkiye’nin sergilediği kışkırtıcı hareketlerle, Kıbrıs Cumhuriyeti topraklarında sürdürdüğü işgali de herkese anımsattığını belirten Stefanu, tüm bu yaşananların Kıbrıs sorununu çözüme kavuşturulmadığı sürece Türkiye’nin tahrik ve tehditlerinin devam edeceği gerçeğini açıkça gösterdiğini de ifade etti.

AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu BM’nin ilgili kararlarında belirtildiği şekilde siyasi eşitliğin olacağı iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon çerçevesinde ülkeyi ve halkı özgürleştirecek ve yeniden birleştirecek bir çözüme ulaşmanın hayati ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Stefanu halkımızın, Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin hak ettiği sonuca, bu çözüme ulaşmak için AKEL’in mücadeleye devam edeceğinin altını çizdi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık