AktüelEkonomiTürkiye ile Kıbrıs arasında sondaj gerilimi

Kıbrıs, Doğu Akdeniz'deki yeraltı zenginliklerini koruma altına alma gerekçesiyle Uluslararası Adalet Divanı'na başvurdu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 6, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Türkiye ile Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmaları konusunda uzun süredir gerginlik yaşayan Kıbrıs, konuyu Lahey merkezli Uluslararası Adalet Divanı’na taşıdı.

Türkiye, Kıbrıs’ın sondaj çalışmaları için lisans verme yetkisi olmadığını ve çokuluslu şirketlere verdiği lisansların bazı bölgelerinin Türkiye kıta sahanlığına girdiğini belirtiyor.

Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, bölgelerindeki egemenlik haklarını koruma altına almak için hukuki tüm yollara başvurduklarını dile getirdi.

Anastasiadis Lefkoşa’da yaptığı açıklamada, “Lahey’e başvurmamızın büyük bir amacı var” ifadelerini kullandı.

Anastasiadis ayrıca, Kıbrıs’ın Türkiye’nin Atina Büyükelçiliğine niyetleriyle ilgili bir bildirimde bulunmaya çalıştığını ancak söz konusu girişimlerinin sonuçsuz kaldığını söyleyerek “Bu yüzden bildirim başka şekilde gönderildi” dedi.

Kıbrıs’ta yayın yapan Sigma TV ise, bildirimin faks yoluyla gönderildiği bilgisini geçti.

Öte yandan Anastasiadis, uyarının alındığına dair kanıtın olduğunu ve dolayısıyla mahkemeye başvuru haklarının bulunduğunu vurguladı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık