AktüelKıbrıs SorunuTürkiye için varılan sonuç metni memnuniyet yarattı

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis, Türkiye için varılan sonuç metninden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 25, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis, Türkiye için varılan sonuç metninden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Hükümet sözcüsü Kyriakos Kousios yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu metinin uzun istişareler sonrası oybirliği ile onaylandığını belirtti.

Kousios, Avrupa Birliği’nin Doğu Akdeniz’de hüküm süren istikrarlı ve güvenli ortamda stratejik bir çıkara sahip olduğunu ifade etti.

Konseyin ayrıca Ankara’nın krizin tırmanmasını artırmaya devam etmemesi ve Türkiye’nin Birliğe ve Üye Devletlere karşı sözleşmeden doğan yükümlülüklerini yerine getirmesine halel getirmemesi şartıyla, Türkiye ile kademeli, orantılı ve geri dönülebilir bir şekilde karşılıklı yarar sağlayan bir ilişki geliştirmeyi arzu ettiğini söyledi.

Hükümet sözcüsü Türkiye, “ne yazık ki bir dizi konuda belirlenen koşulları yerine getirmede başarısız olmaya devam ediyor” dedi.

Kousios’a göre, Anastasiadis, Avrupa Birliği’nin BM Güvenlik Konseyi kararları bağlamında Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulma taahhüdünü vurgulayan nihai sonuçlara yapılan atıfları memnuniyetle karşıladı.

Hükümet sözcüsü, Avrupa Birliği’nin, Ankara’nın gerilimi yeniden tırmandırması durumunda, Birliğin çıkarlarını savunmak için elindeki araç ve seçenekleri kullanacağına ilişkin kararlılığının ifadesini içeren önceki oturumlarda belirtilen ön koşulların yeniden teyit edildiğine dikkat çekti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık