AktüelGazedda'nın GündemiTürkiye için Ercan’ı açıyorlar ama barikatlar 1 Temmuz’a kadar kapalı

Fileleftheros; “Barikatlarla Oyun… Türkiye İçin Timbu’yu (Ercan) Açıyorlar, Ama Geçiş Noktaları 1 Temmuz’a Kadar Kapalı… Hükümet, Akıncı ile Anastaiadis’in Anlaştığı Gibi Pazartesi İçin Hazır” başlık ve spotlarıyla manşetten verdiği haberinde, Başbakan Ersin Tatar ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ı geçiş kapıları konusunda “oyun oynamakla” suçladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 6, 2020
Muzakere_CDF
LGBT kitapcık

Fileleftheros; “Barikatlarla Oyun… Türkiye İçin Timbu’yu (Ercan) Açıyorlar, Ama Geçiş Noktaları 1 Temmuz’a Kadar Kapalı… Hükümet, Akıncı ile Anastaiadis’in Anlaştığı Gibi Pazartesi İçin Hazır” başlık ve spotlarıyla manşetten verdiği haberinde, Başbakan Ersin Tatar ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ı geçiş kapıları konusunda “oyun oynamakla” suçladı.

Haberde, Tatar ve Özersay’ın; Kıbrıs Cumhuriyeti’nde çalışan Kıbrıslıtürklerin baskısına rağmen, “gerek Cumhurbaşkanı Akıncı’ya gerek Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Anastasiadis’e siyasi mesaj vermek için” duruşlarını bozmadıkları görüşü ortaya konuldu;  “Çalışanların ve diğerlerinin pazartesinden itibaren geçişleriyle ilgili Akıncı-Anastasiadis anlaşmasına rağmen, Kıbrıslı Türk liderin belirlenmesi için Ekim’de yapılacak oylama ışığı altında Akıncı’yı bir yana bırakarak bu gelişmeyi göz ardı etti, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne de işgal bölgelerinin üzerinde kimin eli olduğunu konusunda mesaj gönderdi”  ifadelerine yer verildi.

Gazete, kktc hükümetinin geçiş kapılarını 1 Temmuz’da açma yöneliminde olduğunu, ancak Türkiye ile kktc arasındaki uçak seferlerinin önümüzdeki Çarşamba günü başlayacağına vurgu yaptı.

Gazete, Sözcü Kiriakos Kusios’un dün, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin geçiş kapılarını pazartesinden itibaren yeniden açmaya hazır olduğunu, İçişleri Bakanlığı’nın da pazartesinden itibaren geçiş kapılarını kullanmaya hak sahibi olanlar ve şartlarla ilgili kuralları açıkladığını yazdı.

Habere göre, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin geçiş kapılarının açılmasıyla ilgili kararının geçerli olduğunu, İçişleri Bakanı Nikos Nuris’in de izlenecek prosedürü açıklandığını kaydeden Sözcü Kusios, kktc’nin tavrı sorulduğunda, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kktc’deki siyasi çatışmalara karışamayacağını söyledi, şunları ekledi:

“Biraz sabredip gelişmelerin nasıl olacağını görelim. Başkan Anastasiadis, evet, bir şekilde tepki gösterecek. İki gün daha bekleyelim ve gelişmenin ne olacağını görelim. Başkan Anastasiadis’in kararlarını o zaman açıklayacağız.”

Gazeteye göre İçişleri Bakanı Nikos Nuris, 8 Haziran itibarıyla kara kapılarından geçişlere, herkesin ilk geçişte 72 saat önceden yapılmış moleküler test ile yeni tip Koronavirüs negatif olduğunu belgelemesi şartıyla müsaade etmeye hazır olduklarını, daha sonra rastgele testler yapacaklarını söyleyerek, “geçiş yapmaya hak sahibi olanları” şu kategorilere ayırdı:

“Kıbrıslıtürk çalışanlar, daimi olarak Pirgo’da ikamet eden Lefkoşa’da çalışan Kıbrıslırumlar –işverenlerinden alınacak çalışma belgesi ibraz etmeleri gerekiyor-. Rum tarafındaki okullarda veya akademik kurumlarda eğitim gören Kıbrıslıtürk öğrenciler ve üniversite öğrencileri. Ulaşımları sadece Ledra Palace’dan ve eğitim gördükleri okul/akademik kurum tarafından sağlanacak araçlarla gerçekleşecek, özel araçla geçişlere müsaade edilmeyecek. Daimi olarak kktc’de ikamet etmekte olan Kıbrıslırumlar ve Maronitler ve tıbbi sebeplerle geçiş yapacak olanlar.”

Gazete devamla bazı siyasi partilerin görüşlerini aktardı.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, iki toplum arasında temasın yeniden başlaması ve Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlaması çabalarına yardımcı olacak ortamın oluşturulması için, kamu sağlığı için gerekli bütün önlemler alınmak kaydıyla geçiş kapılarının yeniden açılması gerektiği görüşünü ortaya koydu ve Kıbrıs Cumhuriyeti’ni bu yönde yoğunlaşmaya çağırdı.

EDEK, geçişlerin yeniden açılmasına yönelik alelacele alınacak bir kararın sorun yaratabileceğine dikkat çekerek, “Bu nedenle, hükümetin herhangi bir kararı; sahte devletin doğrudan veya dolaylı yoldan yükselmesine katkı koymaması için çok dikkatli icraatlar, planlama ve doğru proje şarttır” dedi.

Dayanışma Hareketi, Kıbrıslırum halkının ve ekonomisinin korunması için geçiş kapılarının tamamen kapanmasını talep ederken, ELAM bu konuda Temsilciler Meclisi’ne karar teklifi de sundu ancak teklife sadece iki ELAM milletvekili olumlu oy verdi.

Alithia da haberi; “Açılmaları Havada… Kıbrıs Cumhuriyeti: 8 Hazirandan İtibaren Açılmasına Dair Akıncı-Anastasiadis Anlaşmasını Uygulamaya Hazır Olduğunu Açıkladı… Tatar-Özersay Siyasi Oyunlarını Dayattılar ve Açılma Yol Haritasına Kendileri Karar Verecek… Mustafa Akıncı: Kıbrıs Rum Tarafının Raporu Kapsamlı. Geçişler 8 Haziran’dan İtibaren Başlayabilir.”

Politis; “Kıbrıslı Türkler Açmıyor… Kıbrıs Cumhuriyeti 9 Haziran’dan İtibaren Yurtdışından Uçuşları Karantinasız Kabul Edeceği Gerekçesiyle ‘Hükümet’ Barikatların Açılmasını Reddediyor” başlıklı haberinde Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın açıklamasını ana hatlarıyla aktardı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
Music will never ends..