AktüelEkonomi PolitikTürkiye halkları sokağa çıktı

Türk Lirası'nın yabancı para birimleri karşısında rekor değer kaybının ardından Türkiyeli yurttaşlar, ekonomideki kötü gidişat ve hayat pahalılığını protesto etmek için Ankara ve İstanbul'da 'AKP istifa' diyerek sokağa çıktı. Taksim meydanı polis bariyerleriyle kapatıldı. Kurtuluş'ta ise polis yurttaşlara müdahale etti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 23, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Türk Lirası’nın yabancı para birimleri karşısında rekor değer kaybının ardından Türkiyeli yurttaşlar, ekonomideki kötü gidişat ve hayat pahalılığını protesto etmek için Ankara ve İstanbul’da ‘AKP istifa’ diyerek sokağa çıktı. Taksim meydanı polis bariyerleriyle kapatıldı. Kurtuluş’ta ise polis yurttaşlara müdahale etti.

Türkiye’nin AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın dün kabine toplantısı sonrası düşük faiz politikalarında kararlı olduklarını yinelemesi sonrası dolar/TL yükselişini sürdürüyor. 

Dolar ve euro kurunun TL karşısında cumhuriyet tarihinin zirvesine çıkması ve hayat pahalılığının artması Türkiye’de yurttaşlar tarafından akşam saatlerinde protesto edildi.

Türk lirasının dolar ve euro karşısında rekor düzeyde değer yitirmesi Ankara ve İstanbul’da yurttaşların protestosuna yol açtı. Sokağa çıkan yurttaşlar protesto düzenleyerek “hükümet istifa” ve “AKP istifa” sloganı attı. İstanbul ve Ankara’daki eylemler sırasında yurttaşların da da evlerinin balkon ve pencerelerinden tencere-tava çalarak protestoculara destek verdikleri görüldü.

Gazeteci Burcu Yıldırım’ın sosyal medya hesabı Twitter’dan aktardığına göre, Çankaya Esat’ta mahalleli “AKP istifa” sloganları ile sokağa çıktı. Polis ekipleri engellemeye çalıştı. Polisin engellemeleri ile ara sokaklara dağılan yurttaşlar kalabalıklaşarak ilerledi.

Ankara’nın Çankaya ilçesinde Esat semtinde akşam saatlerinde sokağa çıkan yurttaşlar “AKP istifa” ve “hükümet istifa” sloganı atarak yürüdü. Bir süre sonra polisin engellediği yurttaşlar ara sokaklara dağıldı ve sonra yeniden bir araya gelerek yürümeye çalıştı. Yurttaşlar ellerindeki tencere ve tavalara vurarak protestolarını sürdürdü.

ODTÜ’de toplanan üniversite öğrencileri de “hükümet istifa” sloganları attı. Süreyya K. isimli bir ODTÜ öğrencisi gözaltına alındı.

İstanbul’da da yurttaşlar yine akşam saatlerinde Merkez Bankası İstanbul Şubesi önünde, “Batırdınız, yargılanacaksınız, hükümet istifa” yazılı pankart ile protesto eylemi yaptı.

Kadıköy’de de bir grup yurttaş, kurlardaki artışa tepki göstererek hükümeti istifaya çağırdı. Kurtuluş semtinde de yurttaşlar hükümeti alkış ve ıslıklarla protesto etti.

Bu arada polis eylemcilerin İstanbul’da Taksim’e girişini engellemek için meydana bariyer kurması dikkat çekti.

İstanbul ve Ankara’daki eylemler sırasında yurttaşların da evlerinin balkon ve pencerelerinden tencere-tava çalarak protestoculara destek verdikleri görüldü.

Türkiye Komünist Partisi’nin çağrısıyla Kurtuluş’ta da bir eylem düzenlendi. İstanbul’un Kadıköy ilçesinde toplanan yuttaşlar “hükümet istifa” sloganları eşliğinde yürüyüşe geçti. Göstericilere halkın tencere ve tavalarla destek verdiği görüldü.

ODTÜ’de öğrenciler “hükümet istifa” sloganları ile protesto yürüyüşüne başladı.

Güne 11,40 TL seviyesinden başlayan dolar, saatler içinde önce 12 TL’yi, ardından ise 13 TL’yi aştı. Bir işlem günü içerisinde yüzde 17’den fazla değer kazanan dolar, tarihi zirvesini 13,46 TL’ye çıkardı. Avro/TL 15 TL seviyesinin üzerini gördü.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık