DünyakoronavirusTürkiye, Covid Şeffaflık Endeksi’nde 100 ülke arasından 97’nci sırada yer aldı

Totalanalysis'in yayınladığı “Covid Şeffaflık Endeksi’nde, Türkiye 100 ülke arasında 97’nci sırada yer aldı. Türkiye bir tek, Sırbistan, Türkmenistan ve Kuzey Kore’yi geçebildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 7, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Totalanalysis’in yayınladığı ‘Covid Şeffaflık Endeksi’nde, Türkiye 100 ülke arasında 97’nci sırada yer aldı. Türkiye bir tek, Sırbistan, Türkmenistan ve Kuzey Kore’yi geçebildi.

Türkiye, bağımsız araştırma grubu Total Analysis tarafından yayınlanan COVID veri şeffaflık Endeksi’nde (CDTI) 100 ülke arasında 97’nci sırada yer aldı.

Londra merkezli Totalanalysis’teki Araştırma Ekibi, pandeminin başlamasından bu yana günlük olarak 200’den fazla ülkeden ve yerel bölgelerinden resmi Covid verilerini takip ediyor.

Total Analysis araştırma Direktörü Mike Laflin şunları söyledi: “85 milyon nüfusa sahip bir ülke için, Türkiye’nin veri şeffaflığı alanlarında, özellikle de bazı büyük ve ani revizyonlara tanık olan enfeksiyonların, aktiflerin ve iyileşmelerin gelişigüzel kayıtlarında önemli sorunları var.”

Açıklamada, Türkiye’nin, covid vakalarını hafife aldığı, semptomatik “hasta” rakamlarını yayınladığı ve asemptomatik vakaları dışladığı için yaygın eleştiriler aldığı belirtilirken, pandemiden sekiz ay sonra, asemptomatik vakaların hesaba dahil edildiği ancak eşleşecek tarihsel verilerin bulunmadığı ifade edildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık