AktüelEkonomi PolitikTürkiye 39 milyon Euro ödemeye mahkum edildi

Kıbrıs Cumhuriyeti Mahkemeleri, mal kullanım hakkını kaybetmeleri nedeniyle Türkiye aleyhine açtıkları davada dört Kıbrıslırum’a 39 milyon Euro’dan fazla tazminat ödenmesi kararı verdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 8, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Cumhuriyeti Mahkemeleri, mal kullanım hakkını kaybetmeleri nedeniyle Türkiye aleyhine açtıkları davada dört Kıbrıslırum’a 39 milyon Euro’dan fazla tazminat ödenmesi kararı verdi.

Buna göre, dört davalının avukatı Simos Aggelides tarafından basına yapılan açıklamaya göre, söz konusu mahkeme kararı her bir davalıya sırasıyla, yasal faizleriyle birlikte; 2.670.610, 16.660.428, 8.429.967 ve 11.525.958 Euro ödenmesini öngörüyor.

Buna ek olarak, Mahkeme Türkiye’nin söz konusu taşınmazlara müdahalesine son vererek taşınmazları 30 gün içinde yasal sahiplerine iade etmesine hükmetti.

Mahkemeye, “Davacı 1’in malının işgali ve sonuçları hakkında söyledikleri, aynı zamanda adli bilgi teşkil etmektedir, 20.07.1974 tarihinden bugüne kadar davalı (Türkiye), davacıların sınır dışı edilmesi ve çok sayıda Kıbrıslırum’un mülklerinin yasa dışı olarak Türkiye tarafından ele geçirilmiş bulunuyor” dedi.

Mahkeme, Orams ve Apostolidis davasında vurgulandığı gibi, “Kıbrıslırumlar, işgal altındaki topraklardaki mülkiyet haklarını hukuka aykırı olarak kullanmaları engellenmiş olsa da, ellerinde bulunduruyor” ibaresini kullandı.

Kaynak: CNA

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık