AktüelKıbrıs Sorunu“Türkiye 2023 yılına kadar kuzeyi ilhak edebilir”

Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nicos Christodoulides Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunmazsa Türkiye'nin kuzeyi birkaç yıl içinde ilhak edebileceğinden korktuğunu söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 17, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nicos Christodoulides Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunmazsa Türkiye’nin kuzeyi birkaç yıl içinde ilhak edebileceğinden korktuğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı, uluslararası toplumdaki değerlendirmelere atıfta bulunarak, Temsilciler Meclisi Finans Komitesi’nde yaptığı toplantıda, Ankara’nın Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana 100. yıldönümünü beklediğini, 2023 yılına kadar herhangi bir çözüm bulunmazsa, Türkiye’nin kuzeyi ilhak etme riski olduğu konusundaki kişisel endişelerini dile getirdi.

Christodoulides milletvekillerine verdiği demeçte, “ne yazık ki, Kıbrıs’ın kuzeyi, Kuzey Suriye’deki bölgeler, Kuzey Irak’taki bölgeler Sayın Erdoğan için potansiyel hedeflerdir ve bu bizi rahatsız etmesi gereken bir şeydir ve elbette endişeliyiz” dedi.

Bakan, Türkiye’nin bölgede ve Kıbrıs’ta benzeri görülmemiş provokasyonlarının devam ettiğini ve uluslararası toplumun değerlendirmelerine göre, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana 100’üncü yıldönümünün ve Müslüman dünyasına liderlik etme çabasının yanı sıra ülkenin karşı karşıya olduğu ekonomik kriz ışığında “Erdoğan’ın neo-Osmanlı yaklaşımından” kaynaklandığını söyledi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık