AktüelGazedda'nın GündemiTürkçe’nin AB’nin resmi dili olması için kampanya

Derya Beyatlı, Türkçe dilinin Avrupa Birliği’nin resmi dili olması için Avrupa Parlamentosu nezdinde bir imza kampanyası başlattı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 10, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Derya Beyatlı, Türkçe dilinin Avrupa Birliği’nin resmi dili olması için Avrupa Parlamentosu nezdinde bir imza kampanyası başlattı.

Niyazı Kızılyürek’in kuzey Kıbrıs Temsilcisi Derya Beyatlı, Türkçe dilinin Avrupa Birliği’nin resmi dili olması için Avrupa Parlamentosu nezdinde bir imza kampanyası başlattı.

Avrupa Parlamentosu’nun kampanyalarla ilgili oluşturduğu web sayfasında yayınlanan kampanyada şu ifadelere yer verildi:

“Dilekçe sahibi, Kıbrıs’taki Kıbrıslıtürklerin Avrupa vatandaşı olarak ayrımcılığa uğradığını iddia ediyor. Ülkenin resmi dillerinden biri olan Türkçe’yi AB’nin resmi dili olmadan konuşuyorlar. Dilekçe sahibi, Kıbrıslıtürklerin Avrupa Birliği’yle alakalı konularda, ana dillerinde bilgi alamayacaklarını ve başka bir Avrupa dili konuşmadan Avrupa Parlamentosu’ndaki tartışmaları izleyemeyeceklerini vurguluyor. Ana dillerinde de EPSO testine giremezler. Dilekçe sahibi, konunun Avrupa Birliği Temel Haklar Yasası’nın 21. Maddesine aykırı olduğu için, Avrupa Parlamentosu’nu, dile dayalı bu ayrımcılığa son vermeye çağırıyor.”

Derya Beyatlı’nın başlattığı imza kampanyasına destek vermek için tıklayın

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık