AktüelEkonomi PolitikTürk Lirası’nın dolar karşısındaki kaybı devam ediyor

Dolar/TL kuru dün 8 seviyesini aşarak rekor kırmasının ardından yükselişini sürdürüyor. Kur bugün 8.1'i aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 27, 2020
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

Dolar/TL kuru dün 8 seviyesini aşarak rekor kırmasının ardından yükselişini sürdürüyor. Kur bugün 8.1’i aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Borsa İstanbul (BIST) 100 Endeksi haftanın ilk işlem gününü yüzde 3.88 düşüşle kapatmasının ardından yüzde 0.30 ekside 1,140 puandan açıldı.

Bankacılık endeksi Pazartesi gününü yüzde 4.2, sınai endeks yüzde 4.3 ekside tamamladı. Bankacılık endeksi bugün açılışta yüzde 0.27 yükselirken, holding endeksi yüzde 0.68 düşüş kaydetti.

Dolar/TL kuru haftaya 7.96 civarında başladıktan sonra dün, gün içerisinde sert yükselerek 8 seviyesini geçti. Hafta başından bu yana ise dolar Türk lirası karşısında yüzde 1.76 değer kazandı. Dolar/TL kuru TSİ 10.10’da yüzde 0.34 artıda 8.1132’den işlem gördü.

Türk Lirası, Bloomberg tarafından takip edilen 24 gelişen piyasa parası arasında negatif ayrışmıştı. Bugün erken işlemlerde dolar karşısında düşen iki gelişen piyasa parasından biri oldu.

Doların önemli paralar karşısındaki değerini ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi (BBDXY), son iki günde yüzde 0.19 yükselirken, bugün endeks yüzde 0.15 aşağıda.

Tüm dünyada Kovid-19 vakalarının sayısı 44 milyona yaklaştı. Salgının küresel piyasalar üzerindeki baskısı sürüyor. ABD hisseleri hem salgın endişeleri hem de Washington’daki mali paket belirsizliğinin etkisiyle Pazartesi gününü düşüşle tamamladı.

Türkiye’nin 2 yıl vadeli Hazine tahvillerinin bileşik faizi yüzde 14.18’den yüzde 14.28’e yükseldi. 10 yıllıkların faizi yüzde 13.21 oldu. 10 yıllık eurobond faizi yüzde 6.85’ten yüzde 7.01’e tırmandı.

Türkiye’nin 5 yıl vadeli kredi temerrüt takası (CDS) primi 535 baz puan civarında bulunuyor.

Gram altın ise 497.98 TL civarından alıcı buluyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..