AktüelGazedda'nın GündemiTunus açıklarında batan teknede en az 54 göçmenin cansız bedenine ulaşıldı

Salgının birçok mülteci ve göçmenin işini kaybetmesine sebep olduğunu belirten UNCHR Orta Akdeniz Elçisi önümüzdeki günlerde daha fazla göçmenin denize açılmasından korktuklarını söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 13, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Tunus’un Safaks ili kıyılarında bindikleri teknenin batması sonucu hayatını kaybeden düzensiz göçmenlerden 54’ünün cansız bedenine ulaşıldı. Bölgede arama çalışmaları sürerken yetkililer, hayatını kaybedenlerin bir kısmının ise Safaks kentinde toprağa verildiğini duyurdu.

Tunus Savunma Bakanlığı, Safaks’a bağlı Kerkennah Adası‘ndan 6 Haziran Cumartesi günü ayrılan ve daha sonra batan teknedeki göçmenlerin başta Fildişi Sahili olmak üzere Sahra altı Afrika ülkelerinden gelen kişiler olduğunu açıkladı.

Yaklaşık 60 kişinin olduğu tahmin edilen teknenin batması sonucu bir hamile kadınla birlikte 2 çocuğun da yaşamını yitirdiği belirtildi.

‘Göçmen ve mültecilerin yüzde 53’ü işlerini kaybetti’

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği‘nin (UNCHR) Orta Akdeniz özel elçisi Vincent Cochetel, Guardian’a yaptığı açıklamada daha fazla göçmenin geçişi yapmaya çalışacağından korktuğunu söyledi.

Cochetel “Tunus’taki Covid-19 kısıtlamaları sırasında göçmenlerin ve mültecilerin yüzde 53’ü işini kaybetti. Kaçının iş bulmayı başaracağı veya yerel halk ile daha sıkı rekabet etmek zorunda kalacağı belli değil” dedi.

Bu durumun mülteciler ve göçmenler için büyük risk oluşturduğunu belirten Cochetel, “Umutsuzluk insanları hayatlarını riske atmaya itiyor ve kaçakçılar onlara yalan söylemeye devam ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık