AktüelGazedda'nın GündemiTüm dijital verilerimiz Türksat’a devrediliyor

Kıbrıs’ın kuzeyi ile Türkiye Cumhuriyeti arasında 11 Şubat 2021 tarihinde imzalanan “e-Devlet Protokolü”ne göre, e-devletle ilgili toplanacak tüm veriler ve e-Devlet’in yönetimi Türksat’a devredilecek.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 9, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs’ın kuzeyi ile Türkiye Cumhuriyeti arasında 11 Şubat 2021 tarihinde imzalanan “e-Devlet Protokolü”ne göre, e-devletle ilgili toplanacak tüm veriler ve e-Devlet’in yönetimi Türksat’a devredilecek.

İmzalanan protokol, “tek millet iki devlet” anlayışı ile hareket edilerek iki ülke arasındaki teknik işbirliğini geliştirmeyi hedefliyor. Protokol kktc’de e-Devlet programının gerçekleştirilmesi, yürütülmesi ve kamu hizmetlerinin dijitalleştirilebilmesi, mali suçları ile ekonomik güvenliğe yönelik risklerin ortaya çıkarılması ve önlenmesi adına, detaylı analizlerin gerçekleştirilmesi, teknik altyapının hazırlanması, sayısallaştırma ve veri aktarımı çalışmalarının yapılması gibi hedefleri sağlamayı amaçlıyor.

Veri Merkezi Türksat tarafından yönetilecek

Protokolde dikkat çeken en önemli madde ise, e-devlet çatısı altında kurulacak olan veri merkezinin Türksat tarafından yönetilmesi olarak dikkat çekiyor. İmzalanan protokolün en önemli maddelerinden bir tanesi ise, TC Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı tarafından tayin edilen şirket vasıtasıyla e-Devlet hizmetlerinin gerçekleştirilmesine yönelik hususta mutabık kalınması olarak gözlemleniyor.

Proje, kurulacak olan veri merkezinin projelendirilmesi ve uluslararası standartlara uygun olarak kktc e-Devlet işlerinden sorumlu kurum ve/veya kuruluşun koordinatörlüğünde, Türksat tarafından yönetilecek.

Bahse konu yetkilendirme, protokolde şu ifadelerle belirtildi:

“Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı işbu Protokol madde 3.2 ve Protokol’ün ilgili maddelerindeki ilgili kurum ve/veya kuruluşu belirleme yetkisi uyarınca, Mutabakat Zaptı madde 2’de belirtilen kktc e-Devlet hizmetlerini gerçekleştirmek üzere, halihazırda ilgili işleri yürütmekte olan Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş’yi yetkilendirmiştir. Gerektiği takdirde ilgili işbirliği faaliyetlerinin gerçekleştirilmesine yönelik usul-esaslar taraflar arasında imzalanacak sözleşmeler aracılığıyla belirlenir.”

Protokol 5 yıl süreyle geçerli olacak

11 Şubat 2021 tarihinde imzalanan protokolün 5 yıl süreyle geçerli olacağı da belirtilirken, fesh ile ilgili taraflar iptal çağrısı yapmadığı sürece protokolün 5’er yıllık süreyle yenilenmeye devam edeceği de maddeler arasında bulunuyor

Protokolün tamamını okumak için tıklayınız >>>

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Doğuş Derya, sosyal medya hesabı üzerinden Türkiye ile imzalanan ‘e-Devlet Hizmetlerinin Gerçekleştirilmesine İlişkin İş Birliği Protokolü’ne tepki gösterdi.

Derya, protokol çerçevesinde kurulacak olan sistemin yönetimini sınırsız bir şekilde TÜRKSAT’a devredildiğini ifade ederek, “Bir devletin bütün dijital altyapısının, verilerinin ve işleyişinin bir başka devlette faaliyet gösteren bir şirkete devredilmesi egemenlik ihlali değil mi?” diye sordu.

Yönetimin TÜRKSAT’a verilmesine karşı olduklarını defalarca komitede ve Meclis kürsüsünden söylediklerine de işaret eden Derya, “Bu protokol Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’nde ‘onaylanmamıştır’ ve Genel Kurula ‘sevk edilmemiştir’ yani bu protokol KKTC Meclisi’nden geçmedi!” dedi.

“Bostan korkuluğu bile olamyacak kadar basitesizsiniz!”

CTP’li vekil Derya, açıklamasının devamında ise şunları söyledi:

“Ama KKTC Meclisi’nin onaylamadığı bir anlaşmanın yürürlüğe gireceği haberini Anadolu Ajansı’ndan öğreniyoruz. Üstelik yapılacak olan işlerle ilgili bilgiyi TC Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Taha Koç veriyor. Egemenlik edebiyatı yapan UBP, egemenlik adına, Meclis ve halk iradesi adına ne varsa bir kez daha yerle bir ediyor ve devletin çok önemli bir parçasının yönetimini bir başka devletin şirketine devrediyor. Bostan korkuluğu bile olamayacak kadar basiretsizsiniz!”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık