AktüelGazedda'nın GündemiTüm bölgelerde su sıkıntısı baş gösterdi

Belediyeler, Geçitköy Barajı'ndaki su sıkıntısı sebebiyle, hizmet verdiği bölgelerde birer birer duyurular yayımlamaya başladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 3, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Belediyeler, Geçitköy Barajı’ndaki su sıkıntısı sebebiyle, hizmet verdiği bölgelerde birer birer duyurular yayımlamaya başladı.

Geçitköy Barajı’nda suyun dibi göründü. Belediyeler sırayla su kesintisi uyarılarında bulunuyor.

Türkiye’den Kıbrıs’ın kuzeyine su taşıyan ve adına “Asrın Projesi” dedikleri boruların patlamasının ardından Kıbrıs’ta yeniden su sıkıntısı baş gösterdi. Aylardır devam ettiği iddia edilen çalışmalar halen sürerken, Geçitköy Barajı’ndaki doluluğun bir milyon metreküpün altına düştüğü kaydedildi.

Diyalog Gazetesi’ne açıklama yapan Tarım Bakanı Dursun Oğuz, suyun Eylül ayı içinde Türkiye’den yeniden Kıbrıs’a gelmesinin beklendiğini iddia ederken, vatandaşlara da uyarılar yapılmaya devam ediyor.

Bölgelerde bulunan kuyular devreye sokulmasına rağmen ihtiyacın karşılanamadığını belirten bazı belediye başkanları ise, suyun idareli kullanılması yönünde çağrılar yapılıyor. Son olarak Devlet Su İşleri’nin Geçitköy Barajı’ndan bölgeye sağladığı su miktarında azalma olmasından dolayı, belediye depolarına su verilemediği kaydedildi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu sebepten dolayı belediyemizin kuyularını devreye koyduk. Fakat bütün bölgelere ayni anda düzenli olarak su verebilmemiz mümkün olamayacağından bölgelere dönüşümlü olarak su verilecektir. Bu sebepten dolayı uzun süreli su kesintileri olacağından, halkımızın bu konuda duyarlı olup suyu idareli kullanması ( havuz, bahçe, araba v.s) israfından kaçınılması gerekmektedir.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık