AktüelMüzakerelerTsipras: Kıbrıs’ta Çözüm Koşullarının İlk Kez Mevcut Olduğuna İnanıyorum

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, Mont Pelerin`deki gelişmelere rağmen Kıbrıs sorununa çözüm için koşullarının ilk kez mevcut olduğuna inandığını belirtti. Tsipras, şimdi bir çözüme ulaşılması için çabaların devam etmesinin önemli olduğunu vurguladı. Bugüni, partisi SYRIZA`nın parlamento grubunda konuşan Alexis Tsipras, Kıbrıs sorununun iki yönlü bir sorun değil, adanın kuzeyinin yasa dışı istila ve işgalinden kaynaklanan uluslararası bir sorun olduğunu belirtti. Tsipras, Yunanistan hükümetinin BM kararları çerçevesinde ve Kıbrıs`ın bir AB üyesi devlet statüsünde olması nedeniyle, bir...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 23, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, Mont Pelerin`deki gelişmelere rağmen Kıbrıs sorununa çözüm için koşullarının ilk kez mevcut olduğuna inandığını belirtti.

Tsipras, şimdi bir çözüme ulaşılması için çabaların devam etmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Bugüni, partisi SYRIZA`nın parlamento grubunda konuşan Alexis Tsipras, Kıbrıs sorununun iki yönlü bir sorun değil, adanın kuzeyinin yasa dışı istila ve işgalinden kaynaklanan uluslararası bir sorun olduğunu belirtti.

Tsipras, Yunanistan hükümetinin BM kararları çerçevesinde ve Kıbrıs`ın bir AB üyesi devlet statüsünde olması nedeniyle, bir çözüme ulaşılması için iki toplum tarafından üstlenilen çabayı bağlılıkla destekleyen uzun süreli ulusal strateji izlediğini söyledi.

Alexis Tsipras, Yunan hükümetinin Kıbrıs hükümetiyle yakın ve daimi iletişim halinde olduğunu, müdahale etmeden gelişmeleri yakından takip ettiğini anlattı.

Tsipras daha sonra Yunan hükümetinin bir görüşü ve hakkı olabilecek tek konunun garantiler ve güvenlik olacağının altını çizdi; çıkacak herhangi bir sonucu Kıbrıs halkının önüne konacağına dikkati çekti.

Geçen hafta Atina`da Anastasiadis`le görüştüğünde ortaya koyduğu görüşün bu olduğuna işaret eden Alexis Tsipras, dün yapılan telefon görüşmesinde de Anastasiades`in  müzakerelerin ne kadar uzun sürdüğü ve İsviçre`de toprak ve mülkiyet konusunda bir anlaşmaya varılamamasının nedenleri hakkında bilgi verdiğini bildirdi.

Yunanistan Başbakanı, Anastasiades ile birlikte, bir `suçlama oyunu` oynamalarının yararsız olacağına karar verdiklerini, ne Yunanistan`ın ne Kıbrıs`ın böyle bir oyun oynamaya niyetleri olmadığını duyurdu.

Tsipras, şimdi çabaların sürmesinin ve gelecek adımlara dikkatli karar verilmesinin, böylelikle en kısa zamanda olumlu gelişmeler olmasının önemli olduğunu vurguladı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın Lozan Anlaşması`yla ilgili son açıklamalarını yorumlayan Tsipras, Yunan hükümetinin uluslararası anlaşmalara saygıyla ilgili konularda özellikle hassas olduğunu söyledi.

Lozan Anlaşması`nın uluslararası toplumda hiçbir ülke tarafından sorgulanmadığını belirten Alexis Tsipras, Türkiye`nin bunu anlaması, Yunanistan`ın Türkiye`nin de aynı görüşte olduğu bir siyasi güven ilişkisi inşa etmeye devam edecek dost bir ülke olduğunu anlaması gerektiğini ifade etti.

kha

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık