AktüelKıbrıs SorunuMüzakerelerTsipras: “Kıbrıs sorunu bir istila ve işgal sorunudur”

Çarşamba günü istifa eden Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias’tan Dışişleri Bakanlığı görevini devralan Başbakan Alexis Tsipras, Kıbrıs sorununa adil ve uygulanabilir bir çözümün, garantilerin, üçüncü ülkelerin müdahale haklarının kaldırılmasını ve işgal güçlerinin geri çekilmesini kapsaması gerektiğini belirtti. Cumartesi günü Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopios Pavlopoulos önünde Dışişleri Bakanı olarak yemin eden Tsipras, Yunan diplomasisinin dizginlerini resmen eline aldı. Alexis Tsipras yemin töreninde şöyle konuştu: “Kıbrıs sorununa adil ve uygulanabilir bir çözüm bulunmasına çok yaklaştık. Kotzias, Kıbrıs sorununa çözüm...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 22, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Çarşamba günü istifa eden Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias’tan Dışişleri Bakanlığı görevini devralan Başbakan Alexis Tsipras, Kıbrıs sorununa adil ve uygulanabilir bir çözümün, garantilerin, üçüncü ülkelerin müdahale haklarının kaldırılmasını ve işgal güçlerinin geri çekilmesini kapsaması gerektiğini belirtti.

Cumartesi günü Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopios Pavlopoulos önünde Dışişleri Bakanı olarak yemin eden Tsipras, Yunan diplomasisinin dizginlerini resmen eline aldı.

Alexis Tsipras yemin töreninde şöyle konuştu:

“Kıbrıs sorununa adil ve uygulanabilir bir çözüm bulunmasına çok yaklaştık. Kotzias, Kıbrıs sorununa çözüm istemediğimiz lekesini üzerimizden kaldırmıştır.”

“Adil ve uygulanabilir bir çözüm her şeyden önce garantilerin, üçüncü bir ülke tarafından müdahale haklarının kaldırılması ve tabii ki işgal güçlerinin geri çekilmesi demektir. Kıbrıs sorunu bir istila ve işgal sorunudur.”

Nikos Kotzias da konuşmasında, Dışişleri Bakanı olarak görev yaptığı süre içerisinde Kıbrıs sorununun gündemini değiştirmeyi başardığını ve konuyu, istila ve işgal olan, güvenlik ve garantiler anlaşmasının kaldırılması, Türk ordusunu geri çekilmesiyle ilgili gerçek zeminine oturttuğunu ifade etti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık