AktüelMüzakerelerTsipras ile Anastasiadis Görüştü: Önemli Bir Dönüm Noktasındayız

Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, Kıbrıslırum lider Nikos Anastasiadis ile başkent Atina’da bir araya geldi. İki lider görüşme sonrası basın toplantısı düzenledi. Görüşmede Anastasiadis, Tsipras’ı geçen hafta Mont Pelerin’da gerçekleşen müzakelerde gelinen aşamayla ilgili ayrıntılı olarak bilgilendirdi. Anastasiadis ve Tsipras basın toplantısında yaptıkları konuşmalarda ağırlıklı olarak elde edilen önemli ilerlemelere dikkat çektiler. İki lider yaptıkları açıklamalarda ayrıca var olan garanti sisteminin devam etmemesi gerektiği üzerinde durdular. Tsipras: Önemli bir dönüm noktasındayız Basın toplantısında ilk sözü alan Tsipras, Kıbrıs sorununun çözümünün...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 16, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, Kıbrıslırum lider Nikos Anastasiadis ile başkent Atina’da bir araya geldi. İki lider görüşme sonrası basın toplantısı düzenledi.

Görüşmede Anastasiadis, Tsipras’ı geçen hafta Mont Pelerin’da gerçekleşen müzakelerde gelinen aşamayla ilgili ayrıntılı olarak bilgilendirdi.

Anastasiadis ve Tsipras basın toplantısında yaptıkları konuşmalarda ağırlıklı olarak elde edilen önemli ilerlemelere dikkat çektiler. İki lider yaptıkları açıklamalarda ayrıca var olan garanti sisteminin devam etmemesi gerektiği üzerinde durdular.

anastasi_tsipras2

Tsipras: Önemli bir dönüm noktasındayız

Basın toplantısında ilk sözü alan Tsipras, Kıbrıs sorununun çözümünün Avrupa ve bölge için özel bir anlam içerdiğini belirterek “Anastasiadis gerçekten önemli ilerlemeler kaydedildiğini bana iletti” ifadelerini kullandı.

Tsipras “Yunanistan bu büyük çözüm çabalarını destekliyor ve tüm Kıbrıs halkının adil çözüm için her türlü çabalarını cesaretlendirmeye devam edecek” yorumunda bulundu.

Geçen haftaki toprak konusundaki müzakerelere ilişkin Anastasiadis’ten bilgi aldığını kaydeden Tsipras, “Momt Pelerin’da toprak, toprak başlığıyla ilgili mülkiyet ve diğer başlıklarda önemli müzakereler yapıldı. Görülüyor ki ilerleme kaydedilmiş. Ancak, her önemli ve kritik müzakerede olduğu gibi, Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerde tüm konularda anlaşma sağlanıncaya kadar hiçbir şeyde anlaşmaya varılmış sayılmaz.” dedi.

Tsipras, uluslararası konferansta müzakere edilmesi beklenen güvenlik ve garantiler başlığıyla ilgili olarak ise Kıbrıs sorununun çözümüyle garanti sisteminin kaldırılması gerektiğini söyledi. Tsipras ayrıca, “Yunanistan özellikle güvenlik meselesine faal olarak iştirak ediyor ve iştirak edecek” dedi.

Önemli bir dönüm noktasında bulunduklarının altını çizen Tsipras, çözümün tüm Kıbrıs’ın yararına olacağını, sürdürülebilir ve adil bir sonuca ulaşmak için kararlılık ve cesur adımlar gerektiğini dile getirdi.

anastasi_tsipras

Anastasiadis: Önemli mesafe kaydettik

Yunan hükümetine destekleri için teşekkür eden Anastasiadis ise yaptığı konuşmada, “Toprak konusunda kaydedilen ilerleme ve bundan sonraki görüşmedeki beklentiler kapsamında gerçekleştirilebilecek olası çok taraflı bir zirvenin belirlenmesi konusunu konuştuk. Çok taraflı zirveye kadar olası farklılıkların aşılması ve garantörlük meselesi için zaman kazanılması için görüşmeler hızlandırılacak.” ifadelerini kullandı.

Anastasiadis, Türkiye’nin Kıbrıs’ta garantör olmaya devam etme talebi olduğunu söyleyerek “Bizim duruşumuz herhangi bir  Avrupa devletini herhangi başka bir ülke garanti etmemeli, özellikle ülke topraklarındaki askeri varlığıyla” ifadelerini kullandı.

Anastasiadis tüm konularda anlaşmaya varılıncaya kadar hedefe ulaşılmış olunmayacağına işaret ederek, “Hedefimiz çağdaş bir Avrupa devleti oluşturacak bir çözüme ulaşmak. Bu konuda gerekli ön koşulları sağlayarak önemli mesafe katettik. Ancak hala farklılıklar var.” değerlendirmesinde bulundu.

Κοινές δηλώσεις με τον Πρόεδρο της Κυπριακής Δημοκρατίας κ. Νίκο Αναστασιάδη

Κοινές δηλώσεις με τον Πρόεδρο της Κυπριακής Δημοκρατίας κ. Νίκο Αναστασιάδη. (Μέγαρο Μαξίμου, 16/11/2016)

aa/cna

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık