AktüelEkolojiTrumpgiller iklim krizini inkar etmeye devam ediyor

Devletin çevre ajansından, iklim değişikliğinin uzun vadeli etkileriyle ilgili tahmin yürütmeyi bırakmasını talep etti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 30, 2019
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

Devletin çevre ajansından, iklim değişikliğinin uzun vadeli etkileriyle ilgili tahmin yürütmeyi bırakmasını talep etti. Uzmanlar bunu, bilimin siyasete alet edilmesine yönelik ‘yaygaracı bir çaba’ olarak değerlendiriyor

ABD’de Donald Trump yönetimi hükümete bağlı çevre ajansından, iklim değişikliğinin ABD üzerindeki uzun vadeli etkileriyle ilgili uzun vadeli etkileriyle ilgili tahmin yürütmeyi durdurmasını istedi.

New York Times’ın haberine göre, Beyaz Saray’ın atadığı ve daha önce petrol jeoloğu olarak görev yapan ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS) Başkanı James Reilly, iklim değişikliğinin muhtemel etkilerinin tahmini için 2040’a kadar yalnızca bilgisayar ortamında oluşturulan modellere başvurulması talimatını verdi.

USGS, iklim değişikliği konusunda daha önce yüzyılın sonuna kadar modelleme yapmıştı. Buna göre, yüzyılın ikinci yarısında küresel ısınmanın en çarpıcı etkilerinin görülmesi bekleniyor.

Ulusal İklim Değerlendirmesi Raporu değişecek

Alınan kararın, iklim değişikliğinin Amerikan toplumun her kesimine etkisine dair öngörüleri içeren ve 4 yılda bir hazırlanan kuruluşlararası Ulusal İklim Değerlendirmesi raporunu etkilemesi bekleniyor.

Geçen yıl yayımlanan ve Başkan Trump’ın reddettiği son raporda, yüzyılın sonunda küresel ısınma yüzünden ABD’nin karşılaşabileceği yıkıcı ekonomik ve sağlık sorunlarını  öngörmek için bilgisayar modellerine başvurulmuştu.  Bu durumda, 2021-2022 itibarıyla yayımlanması beklenen bir sonraki raporda, en kötü durum senaryosularına dair tahminler olarak yer almayacak.

Woods Hole Araştırma Merkezi’nden iklim bilimci Philip Duffy, son kararı, bilimin siyasete alet edilmesine yönelik “yaygaracı bir çaba” olarak nitelendirdi.  Söz konusu hamle, Beyaz Saray’ın, iklim bilimini baltalamak ve Dünya üzerinde yaşamın çoğu için varoluşsal bir tehdit oluşturan kontrolden çıkmış ısınmayla mücadele çabalarına meydan okumak için başvurduğu girişimlerin son halkası oldu

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..