AktüelEkolojiTrump Grönland’ı satın almak istediğini doğruladı

ABD Başkanı Donald Trump, Danimarka’ya bağlı özerk bölge Grönland‘ı satın almak istediği haberlerini doğruladı
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 20, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

ABD Başkanı Donald Trump, Danimarka’ya bağlı özerk bölge Grönland‘ı satın almak istediği haberlerini doğruladı. New Jersey’de gazetecilere bir açıklama yapan Trump, “Böyle bir konsept gelişti … Stratejik olarak çok ilginç. Gündemin birinci maddesi değil, size onu söyleyebilirim. Bir tür gayrimenkul anlaşması” dedi.

BBC’nin haberine göre, Beyaz Saray’ın ekonomi danışmanı Larry Kudlow da hafta başı çıkan haberleri Trump’ın açıklamasından hemen önce doğrulamış, ABD Başkanı’nın Grönland’ı satın alma fikrini yakın danışmanlarıyla görüştüğünü söylemişti. Kudlow, “Sonucu öngörmek istemiyorum ama sadece emlak piyasası konusunda bir iki şey bilen Başkan Trump’ın Grönland’ın satın alınmasını da değerlendirmek istiyor” demişti.

Kudlow, durumun ‘gelişmekte olduğunu’ ve daha önce ABD Eski Başkanı Harry Truman’ın da Grönland’ı satın almak istediğini söyledi: “Grönland’ın sahibi Danimarka, Danimarka da bir müttefik ve stratejik bir konumda bulunuyor. Çok değerli mineralleri var” diye konuştu.

Danimarka Başbakanı: Grönland satılık değil

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen ise Grönland’a ziyareti sırasında Sermitsiaq gazetesineverdiği röportajda “Grönland satılık değildir. Grönland Daminarkalı değil. Grönland, Grönland’a aittir” diye konuştu. Trump’ın gelecek ay Kopenhag’ı ziyaret etmesi ve Danimarka Başbakanı Frederiksen ve Grönland Başbakanı Kim Kielsen ile görüşmesi bekleniyor.

ABD ile Danimarka arasında 1951’de imzalanan savunma anlaşması kapsamında Grönland’ın kuzeyindeki Thule Hava Üssü‘nün askeri hakları ABD’ye verilmişti. Özerk bir bölge olan Grönland’ın ekonomisi Danimarka ekonomisine bağlı. İçişlerine dair kararlar Grönland yönetimince alınırken, savunma politikaları ile dış ilişkiler ise Kopenhag’ın kontrolünde.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık