Gazedda'nın GündemikoronavirusTöre, üst komitenin aldığı karara uymadı

Meclis Başkanı Zorlu Töre, Sağlık Bakanlığı’na bağlı Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin aldığı karara uymadı.
Gazedda KıbrısNisan 4, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Meclis Başkanı Zorlu Töre, Sağlık Bakanlığı’na bağlı Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin aldığı karara uymadı. Töre, 1 Nisan’da Covid-19 pozitif çıkmasının ardından, yasal izolasyon sürecinin 10 gün olmasına rağmen, testinin negatif çıkması üzerine Meclis’e gitti.

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu‘nun son yayımladığı kararlara göre, Covid-19 pozitif çıkan kişilerin izolasyon süreci 10 gün olarak belirlendi. İzolasyon sürecinin 7. gününde test yapılması ve negatif sonuçlanması halinde ise kişinin izolasyonunun biteceği belirtildi.

Ancak Meclis Başkanı Zorlu Töre, Covid-19 pozitif çıkmasının 4. gününde, testinin negatif çıktığı gerekçesiyle Meclis’e giderek Başkanlık kürsüsüne oturdu. Muhalefetin tepki göstermesi üzerine kendisini savunan Töre, Meclis’i terk etmedi.

Barçın tepki gösterdi

CTP Milletvekili Devrim Barçın, kişisel sosyal medya hesabından konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanı Ali Pilli’ye seslenerek, duruma acil izahat yapılması gerektiğini ifade etti. Açıklama şöyle:

Sn. Ali Pilli

Bir kişinin Covid-19 olduğuna yönelik gelen bildirim sonrası 7 gün içerisinde yaptıracağı hiçbir test dikkate alınmaz diye karar üretmenize karşı nasıl olur da Meclis Başkanı Zorlu Töre 4 günde mevzuata aykırı bir şekilde test yapıp negatifim diye Meclis’e gidebilir.

Bu duruma acil izahat yapmalısınız çünkü bu durumda olan bir çok insanımız var?

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık