AktüelGazedda'nın GündemiToplumun yüzde 81.55’i ülkede işlerin yanlış gittiğini düşünüyor

Bu çalışma Haziran 2021 döneminde 500 kişi ile telefon anketi şeklinde yürütülmüş olup Göç Kimlik ve Hak Çalışmaları Merkezi‘nin (CMIRS) her 3 ayda bir düzenli olarak gerçekleştirdiği çalışmanın devamı yayınlandı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 8, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Bu çalışma Haziran 2021 döneminde 500 kişi ile telefon anketi şeklinde yürütülmüş olup Göç Kimlik ve Hak Çalışmaları Merkezi‘nin (CMIRS) her 3 ayda bir düzenli olarak gerçekleştirdiği çalışmanın devamı yayınlandı.

CMIRS’ün anketle ilgili açıklaması şöyle;

CMIRS olarak her üç ayda bir düzenli olarak Kıbrıslı Türklerin siyasi güven, sosyal güven, bireysel özgüven, mutluluk algısını ölçmekte ve bu oranların zaman içerisinde birbiriyle ilişkisi yanında yaşadığımız gelişmelerden ne şekilde etkilendiğini de gözlemlemekteyiz.

Ankete katılanların 81.55%i toplumda işlerin yanlış bir yönde gitmekte olduğunu belirtmiştir.

Katılımcıların kendi ekonomik gelecekleri ile ilgili beklentilerin giderek daha karamsar bir hal aldığı gözlemlenmiştir.  Ankete katılanların 58.37%si kendi ekonomik durumunun 2 sene içerisinde daha kötü olacağını düşünmektedir.  Bu oran Mart 2021’de 53.53%, Aralık 2020’de ise 41% idi.

Mart ayına kıyasla toplumun mutluluk oranında bir düşüş gözlemlenmiştir.  Bu dönemde ankete katılanların ortalama mutluluk puanı  6.50 olmuştur.  Artan ekonomik kaygıların bu düşüşe yol açmış olduğu yorumu yapılabilir.

Buna ek olarak anket içerisinde çaresizlik, öfke, endişe, depresiflik ve kötümserlik gibi olumsuz duyguların sıkca yaşandığı gözlemlenmiştir.  Ekonomik kaygılara parallel bir şekilde yaklaşık her 3 kişiden birinin de olumsuz bir ruh hali içinde olması pek de şaşırtıcı bir sonuç değildir.

Ankete katılanların 27.12%si son bir hafta içerisinde sıkca çaresiz hissettiğini belirtmiştir.  Bu oran Mart 2021 anketinde de 27.8% idi.

Ankete katılanların 65.58%i son bir hafta içerisinde sıkca umutlu hissettiğini belirtmiştir ki bu oran Mart 2021 anketinde 72.4% olmuştur.  Kendini sıkca umutsuz hissedenlerin oranında 6.62%’lik bir artış gözlemlenmiştir.

Son bir hafta içerisinde sıkca endişeli hissettiğini belirtenlerin oranı 31.44%tür.  Bu oran Mart 2021 anketinde 41% idi.

Son bir hafta içerisinde kendisini sıkca huzurlu hissedenlerin oranı 69.11% olmuştur.  Bu oran Mart 2021 anketinde 68.74% idi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık