AktüelGazedda'nın GündemiToplumsal Cinsiyet Eşitliği Teknik Komitesi üyeleri de istifa etti

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Teknik Komitesi’nin beş Kıbrıslı Türk üyesi Cumhurbaşkanlığı seçimindeki müdahaleleri gerekçe göstererek görevden istifa ettiklerini duyurdu. Açıklama şöyle:
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 27, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Teknik Komitesi’nin beş Kıbrıslı Türk üyesi Cumhurbaşkanlığı seçimindeki müdahaleleri gerekçe göstererek görevden istifa ettiklerini duyurdu. Açıklama şöyle:

Biz, aşağıda imzası bulunan iki toplumlu Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Teknik Komitesi’nin beş Kıbrıslı Türk üyesi, 2015 yılında Cumhurbaşkanı Sayın Mustafa Akıncı tarafından atandığımız ve beş yıldır toplum liderimizi temsilen barış adına büyük bir umut ve gururla, gönüllü olarak yürüttüğümüz bu görevden istifa ettiğimizi kamuoyuna bildiririz.

Toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılık ve şiddetle mücadelenin hem toplumsal hem toplumlararası barışın inşasında vazgeçilmez bir unsur olduğu 1325 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı ile de ortaya konmuş bir gerçektir. Bu temelde kurulan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Teknik Komitesi kapsamında bir yandan liderler arası müzakere süreçlerine diğer yandan da toplumsal düzeyde barış ve adalet kültürünün gelişmesine katkı yapmaya çalıştık.

Geçirdiğimiz son Cumhurbaşkanlığı seçimleri, ne yazık ki Kıbrıslı Türklerin iradesine müdahalelere tanık olduğumuz, ülkemizde demokrasinin ve toplumun adalet duygusunun büyük yara aldığı bir seçim olmuştur. Kıbrıs Türk toplumunun elinden iradesinin açıkça alındığı bu şartlar altında, yeni cumhurbaşkanını temsilen Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Teknik Komitesi’nde çalışmamızın bir zemini kalmamıştır. Dolayısıyla bu görevi yürütebilmemiz mümkün değildir.

2015 yılından önce olduğu gibi bugünden sonra da Kıbrıs’ın kuzeyinde insan hakları, sosyal adalet, eşitlik ve demokrasinin tesisi ve Kıbrıs’ta adil ve kalıcı bir barışın inşası için çalışmaya devam edeceğiz.

Saygılarımızla,

Mine Yücel, Ömür Yılmaz, Derya Beyatlı, Umut Bozkurt, Mine Atlı

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık