koronavirusTomografi cihazı için teknik ekip beklerken marina inşası için geldi

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Başkanı Özlem Gürkut, Lapta Marina projesi için ülkeye özel izinle teknik heyetin gelmesini eleştirerek, tomografi cihazının halen teknik ekip beklediğini söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 14, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Başkanı Özlem Gürkut, Lapta Marina projesi için ülkeye özel izinle teknik heyetin gelmesini eleştirerek, tomografi cihazının halen teknik ekip beklediğini söyledi.

Gürkut açıklamasında şunları kaydetti:

Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Onkoloji Merkezi’nde ışın tedavisi görmesi gereken kanser hastalarının planlama tomografilerinin çekildiği Bilgisayarlı Tomografi cihazı COVID 19 Pandemisi sürecinde (röntgen bölümüne ait tek bir bilgisayarlı tomografi cihazı olduğu ve ayni anda hem COVID 19 tanılı veya şüpheli hastalara hem de diğer hastalara kullanıldığında oluşabilecek bulaş riski nedeni ile) planlama dışında normal tanısal çekimler için de kullanılmak zorunda kaldığından 3 haftadan uzun bir süredir arızalıdır.

Planlamalar arızalı olan tomografi cihazı nedeni ile yapılamadığı için ışın tedavisi gereken kanser hastaları özele sevk edilmekte veya bekletilmektedir.

Tomografi cihazının tamiri için Türkiye’den gelmesi gereken teknik ekip karantina uygulaması ve uçuşların başlamaması nedeni ile gelemiyor. Bekliyoruz.

Sayın Sağlık Bakanı Meclis’te yaptığı konuşmada beni araştırmadan, bilmeden tomografi cihazının bozuk olduğunu söylemekle suçlamıştı. Evet tomografi cihazı bozuktur. Kendisinin de araştırması iyi olur.

Diğer taraftan Bakanlar Kurulu özel uçakla karantina uygulaması veya PCR testi ihtiyacı duymaksızın Marina inşaatı için ekip gelmesine izin verebiliyor.

Peki pandemi hastanemiz?

Yatak kapasitemiz?

Test kiti stoğumuz?

Kişisel koruyucu ekipmanımız?

İzolasyon odalarımız?

Organizasyonumuz?

Bakanlar Kurulu böylesi riskli kararlar alıp sağlık alt yapımız binlerce hastaya mükemmel şekilde sağlık hizmeti vermeye hazırmış gibi yapmak yerine HAZIRLIKLARI TAMAMLAMA TELAŞI da gösterse, biz de telaş etmekten kurtulsak iyi olmaz mı?

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık