AktüelKitapYaşam‘TMT’nin Kurbanları’ kitabı tanıtım etkinliği düzenlenecek

‘TMT’nin Kurbanları’ kitabı tanıtım etkinliği düzenlenecek. Etkinlik 23 Mayıs 2019 Perşembe saat 19:30’da Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (DEV-İŞ) Ahmet Sadi Konferans Salonunda gerçekleşecek. Yapılan açıklama şöyle: Resmi tarih ve resmi tarihçiler, Türk Mukavemet Teşkilatı’nı şanlı bir direniş örgütü olarak anlatır. Oysa gerçek bunun tam tersidir. TMT, 27 Eylül 1952’de gizli bir şekilde oluşturulan NATO’ya bağlı Türkiye Özel Harp Dairesi’nin bir uzantısıydı. TMT kadrolarının büyük bölümü, Amerika’da eğitim almış Özel Harp Dairesi subayları tarafından eğitilmiş, örgüt...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 22, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

‘TMT’nin Kurbanları’ kitabı tanıtım etkinliği düzenlenecek.

Etkinlik 23 Mayıs 2019 Perşembe saat 19:30’da Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (DEV-İŞ) Ahmet Sadi Konferans Salonunda gerçekleşecek.

Yapılan açıklama şöyle:

Resmi tarih ve resmi tarihçiler, Türk Mukavemet Teşkilatı’nı şanlı bir direniş örgütü olarak anlatır. Oysa gerçek bunun tam tersidir.

TMT, 27 Eylül 1952’de gizli bir şekilde oluşturulan NATO’ya bağlı Türkiye Özel Harp Dairesi’nin bir uzantısıydı. TMT kadrolarının büyük bölümü, Amerika’da eğitim almış Özel Harp Dairesi subayları tarafından eğitilmiş, örgüt yine Özel Harp Dairesi tarafından fınanse edilerek, silahlandırılmıştı.

TMT ve dönemin Kıbrıs Türk liderliği, Anglo-Amerikan emperyalizmin çıkarları doğrultusunda, toplumlararası çatışmaları körükleme ve Kıbrıs’ın kalıcı olarak bölünmesi yönünde bir çok provokasyon, katliam ve cinayet gerçekleştirmiştir. Kıbrıs halkının birliğine ve toplumların kardeşliğine inanmış, fanatizme, milliyetçiliğe ve emperyalizme karşı mücadele yürüten Kıbrıslı Türk sosyalist ve yurtseverleri hunharca katletmiş, barış yanlısı muhalif sesleri susturmak için her türlü baskı ve tehditi uygulamıştır.

Bu kitap, Kıbrıslı Türk sosyalist ve yurtseverlerin TMT ve dönemin Kıbrıs Türk liderliğince nasıl susturulduğunu ele almaktadır.

Değerli araştırmacı ve yazar Dr Ahmet An’ın çeşitli tarihlerde yayınladığı yazıların yer aldığı çalışma ilk kez Haziran 2008’de yayınlanmıştı. İlk baskının üzerinden uzun bir zaman geçti ve kitap tükendi. Yeni kuşakların bu çalışmaya ulaşması, önceki kuşakların ise yeniden okuması hedefi ile tarihe ışık tutan bu çalışmanın gözden geçirilmiş ikinci baskısını yapmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz.

TMT tarafından katledilen sosyalist ve yurtseverler, halen sürdürülen barış ve yeniden birleşme mücadelesinin ilham kaynağı olmaya devam ediyorlar. Onları öldürerek barış ve Ortak Vatan mücadelesini ortadan kaldırdığını sananlar yanılmıştır. Bugün binlerce ilerici ve yurtsever, onların açtığı yolda korkusuzca yürüyor.

23 Mayıs 2019 Perşembe saat 19:30’da Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (DEV-İŞ) Ahmet Sadi Konferans Salonunda gerçekleşecek tanıtım etkinliğine tüm kitap ve tarih severleri aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık