AktüelGazedda'nın GündemiTMT cinayetlerinde bugün: Gürkan ve Hikmet öldürüldü!

Dün, Cumhuriyet Gazetesi sahibi ve yazarları, avukat Ahmet Muzaffer Gürkan ile Ayhan Mustafa Hikmet’in Türk Mukavemet Teşkilatı tarafından katledilişlerinin 60. yıldönümüydü.
Gazedda KıbrısNisan 24, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Dün, Cumhuriyet Gazetesi sahibi ve yazarları, avukat Ahmet Muzaffer Gürkan ile Ayhan Mustafa Hikmet’in Türk Mukavemet Teşkilatı tarafından katledilişlerinin 60. yıldönümüydü. Lefkoşa’da, 1962 yılının 23 Nisan gecesi öldürülen Avukat Ayhan Hikmet ve Ahmet Muzaffer Gürkan, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yaşamasını destekleyen iki Kıbrıslıtürktü.

Hikmet ve Gürkan, 24 ve 25 Mart 1962 tarihlerinde Lefkoşa’daki Bayraktar ve Ömeriye camilerine konan bombaların faillerini açıklayacaklarını gazetelerinde duyurdukları gün öldürüldü.

Katledilişlerinin üzerinden 58 yıl geçmesine rağmen, cinayetlerin failleri “henüz bulunmadı”.

Avukatları ölüme götüren manşet neydi?

Ahmet Muzaffer Gürkan ile Ayhan Mustafa Hikmet’i ölüme götüren olay, 24 ve 25 Mart 1962 tarihlerinde Lefkoşa’nın Bayraktar ve Ömeriye camilerine konan bombaların faillerini açıklayacaklarını, gazetelerindeki manşet haberle duyurdukları gün oldu.

İki caminin bombalanması Kıbrıslıtürk toplumu içerisinde infiale neden olmuştu. Nitekim camileri bombalama olayı önceleri Kıbrıslıtürkler arasında fanatik milliyetçi Kıbrıslırumlar tarafından gerçekleştirildiği propaganda edilmiş, Türkiye kamuoyundaki genel kanı da camilerin fanatik Kıbrıslırum ve Yunanları iş birliğinde illegal örgüt adresi sayılan EOKA tarafından yapılmış olduğu yönünde genel kabul görmüştü.

Bombalamadan bir ay sonra, 23 Nisan 1962 tarihli Cumhuriyet Gazetesi’nde camiye bombaları yerleştirenlerin Kıbrıslıtürk fanatikler olduğuna dair manşetten bir haber yayımlandı.

Haftalık Cumhuriyet Gazetesi’ndeki manşetten yayınlanan haberde, camilerin bombalanması olayının sorumlusu olarak TMT işaret ediliyordu. Söz konusu gazeteyi çıkaranlardan iki avukat Ahmet Muzaffer Gürkan ile Ayhan Mustafa Hikmet, bombaları yerleştirenleri bildiklerini, olay hakkında bilgi sahibi olanların ortaya çıkarak itirafta bulunmalarını isteyen bir haber yaptı.

Cumhuriyet Gazetesi ayrıca bomba olayının iç yüzünü ve gerçek sorumlularını da yakında açıklayacağını duyurmuştu. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık