AktüelEkonomi PolitikTL eriyor: Dolar 10.44, Euro 11.81

TC Merkez Bankası'nın yarınki toplantıda faiz indirimine devam edeceği yönündeki beklentiler nedeniyle dolar 10,4471'i görerek yeni zirvesine ulaştı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 17, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Türk lirasındaki değer kaybı bugün de devam etti. Haftaya büyük bir düşüş ile başlayan lira, dolar karşısında 10,4471’i görerek yeni rekorunu kırdı. Saat 09.55 itibariyle de 10,41 seviyesinde işlem görüyor.

Euro ise güne 11,48’den başladı. Gün içerisinde 11,8180 seviyesine çıkarak tarihi zirvesini gördü.

Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 10,2650 lira, Euro’nun satış fiyatı ise 11,6390 lira olmuştu.

Faiz kararı bekleniyor

Türk lirasındaki düşüş, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz indirimine devam edeceği yönündeki beklentiler nedeniyle bu hafta yeniden hızlandı.

18 Kasım’da (yarın) Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı yapılacak.  Reuters anketine göre, TCMB’nin politika faizini bu hafta 100 baz puan daha indirerek yüzde 15’e düşüreceği tahmin ediliyor.

TCMB önceki iki ayda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da düşük faiz ısrarı nedeniyle 300 baz puan faiz indirimi yapmıştı.

Enflasyon daha da artabilir

Merkez’in yurt içinde yüzde 20’ye yakın olan enflasyona rağmen merkezin faizi düşürmesi TL’nin savunmasız kalmasına neden oluyor.

TCMB fiyat istikrarının cari fazla verilmeden sağlanamayacağını belirtirken, tüketici enflasyonun ise Ekim’de yükseldiği %20’lerde aylarca kalması bekleniyor. Ekonomistler cari fazlaya odaklanan TCMB’nin enflasyondaki yüksek seyire tepki vermeyeceğinden ve enflasyonun daha da yükselteceğinden endişeliler.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık