AktüelPolitikaTİP’ten Türkiye’ye giriş yasağı getirilen Kıbrıslıtürkler için soru önergesi

Ali Bizden ve Ahmet An'ın Türkiye'ye girişinin yasaklanması konusu ile ilgili Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun cevaplaması talebiyle TİP, BMM'ye soru önergesi sundu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 16, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Türkiye İşçi Partisi-TİP, bazı muhalif Kıbrıslıtürk bireylere Türkiye’ye giriş yasağı getirilmesi sonrası Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması talebiyle TBMM’ye soru önergesi sundu.

Bağımsızlık Yolu’ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye İşçi Partisi İstanbul Milletvekili Erkan Baş ile Bağımsızlık Yolu’nun yaptığı istişarelerin ardından, Ali Bizden ve Ahmet An’ın Türkiye’ye girişinin yasaklanması konusu ile ilgili Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması talebiyle TİP, BMM’ye soru önergesi sundu.

Bağımsızlık Yolu’ndan yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer verildi:

“Bağımsızlık Yolu Türkiye halklarını temsil etme meşruluğunu kaybetmiş AKP-MHP şer ittifakının yaptıklarından, Türkiye halklarının sorumlu olmadığının bilincindedir. Bu gerçeğin vurgulanması, gerek halkımızın kendi içinde Kıbrıslı-Türkiyeli diye ayrıştırılmasına gerekse de Kıbrıs ve Türkiye halklarının birbirine düşmanlaştırılmasına izin vermemek için önemlidir. Bu çerçevede Türkiye İşçi Partisi milletvekili Erkan Baş’ın bu konu ile ilgili TBMM’ye verdiği soru önergesinin anlamlı olduğunu bir kez daha vurgularız.”

May be an image of text that says "BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA uncu Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafindan Anayasa nın9 tüzüğünün gereğince TBMMiç arz ederim. Erkan BAŞ Istanbul Milletvekili KKTC eski Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı nin Basın ve İletişim koordinatörü Ali Bizden' 06.07. 2021 tarihinde, yazar Ahmet Cavit tarihinde, G-82 kodu gerekçe gösterilerek, Türkiye' girişlerinin engellenip havaalanından gönderildiklerini öğrenmiş Konuyla ilgili haberlerde geniş hazırlandığı liste kapsamında çok ayıda kişinin girişinin engelleneceği iddia edilmektedir, Bu bağlamda, engellemelerin gerekçesi nedir? Kararlar zaman, nasıl alınmıştır? kişinin daha Türkiye'ye girişi yasaklanmıştır? kişler kimlerdir? İddialara engelleme girişimlerine "milli güvenlik aleyhine faaliyetler" gösterilmiştir. liste doğruysa listede adı bulunanların hangi faaliyetleri milli bulunmuştur?"
Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık