AktüelÖzel HaberTigin Kişmir: Bizi spordan soğuttular

Bize ambargo uygulayanlar Kıbrıs Cumhuriyeti değil bu ülkeyi yönettiğini sanan insanlardır…
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 16, 2020
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı

Büke Dorukan

Kuzey Kıbrıs Turing ve Otomobil Kurumu Başkanı Tigin Kişmir, Ekim ayında yapılacak olan Avrupa Rallisi’nin yine Kıbrıs’ın kuzeyinde de yer alacağını ifade ederek, hükümetin kurum tarafından düzenlenen etkinliklere yönelik hazırladığı Bakanlar Kurulu kararının yürürlüğe girmemesinden dolayı sıkıntı yaşandığını söyledi.  

Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Otomobil Federasyonu’nun (FIA) ortak kararlaştırılan otomobil rallilerinin güvenli bir şekilde yapılabileceği üç ülke olduğunu belirten Kişmir, bunların Kıbrıs, Belçika ve Çekya olarak belirlendiğini aktardı ve 2014 yılından beridir adada yapılan Avrupa Şampiyonasının bu yıl Dünya Şampiyonası kategorisinde yapılma ihtimalinin de göz önünde bulunduğunu ifade etti. 

Tigin Kişmir açıklamasında şunlara değindi:

Ekimde yapılacak bu ralli şampiyonasının hazırlık sürecinde yaklaşık bir buçuk ay kadar önce Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı’ndan randevular talep ettik. Ne yazık ki kimse bizi dinlemedi ve geri dönüşte de bulunmadılar. Bir dünya şampiyonası organizasyonunu Kıbrıs’ın kuzeyine getirmek bizim gözümüzde mucize bir şeydir. Bir buçuk ay içerisinde hiçbir şekilde muhatap bulamamış olmamız bizi derinden üzdü. Böylesine önemli dünyada ses getirecek bir organizasyonun hükümet tarafından karşılıksız kalması bizi spordan soğuttu. 

Bunun dışında 2018 yılında Türkiye Şampiyonası’da Kıbrıs’ın kuzeyinde yapılmaya başlandı. Yapılan 2018 ve 2019 Türkiye Şampiyonası içerisinde, Türkiye Spor Bakanlığı tarafından yılın en iyi organizasyonu ödülünü aldık. Fakat ne yazıktır ki bu süreç içerisinde de Bakanlar Kurulu kararı ile çıkan destek bütçeleri kuruma hiçbir zaman ödenmedi. Bu dönemde iki ayrı Bakanlar Kurulu kararı ile biri 120 bin diğeri 300 bin Türk Lirası olan bütçe çıkarılmıştı. 

Bu maddi kaynağın önemi aldığımız hizmetlerin karşılığını verebilmek adına çok önemlidir. Çalışanlarımız ve hakemlerimizin ödemeleri bu kaynak ile sağlanmalıdır. Ayrıca hükümetin bize söz verdiği ödeme üzerine özel sektörden hizmet aldık ve borçlandık.

Bakanlar Kurulu kararının çıkarılmasına rağmen hükümet verdiği sözleri yerine getirmiyor ve kendi aldıkları kararları hiçe sayıyorlar. Bu yüzden bizi inanılmaz derecede mağdur ettiler. Şunu söylemem gerek ki yaşananların sonunda spor tutkunlarını, yaptıkları spordan soğuttular. Bize ambargo uygulayanlar Kıbrıs’ın güneyi değil bu ülkeyi yönettiğini sanan insanlardır…

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..