koronavirus“Testler ücretli olursa, ödemeyeceğiz!”

Kıbrıs Cumhuriyet'nde çalışan emekçiler, hükümetin beceriksizce yönettiği krizin faturasını emekçilere kestiğini belirterek, cevap bekledikleri soruları duyurdu. Açıklama şöyle:
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 6, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Kıbrıs Cumhuriyet’nde çalışan emekçiler, hükümetin beceriksizce yönettiği krizin faturasını emekçilere kestiğini belirterek, cevap bekledikleri soruları duyurdu. Açıklama şöyle:

Basına ve kamuoyuna.

Bizler güney emekçileri olarak,  bakanlar kurulu ve yetkili olarak atadıkları sağlık bakanlığının açıklamalarını güney emekçilerine olan nefretin tekrardan teyidi olarak değerlendiriyoruz. Tavır alması gereken yere söz geçiremeyen hatta söz sahibi dahi olmayan hükümet yetkililerinin, pandemi krizini beceriksizce yönetilmesinin faturası İki haftadan beridir işlerine sağlık koşuları çerçevesinde gidip gelen hem kendi hem toplum sağlığına özen göstererek gerek  adanın  kuzey yarısında gerek güney yarısında  hiçbir olumsuz duruma neden olmayan güney emekçilerine kesilmeye çalışılıyor.

Bunca zamandır onlarca olumsuzluklarla  boğuşan güney emekçileri, öğrenciler, hastalar, tekrardan bir bilinmezliğin içerisine sürüklenmektedir. Bizler önceden de defalarca söylediğimiz gibi sağlık koşulları çerçevesinde test yapmaya karşı değiliz.

Ancak yapılan açıklamalar net değildir. Bu açıklamalar belirsizliğin ve kaosun habercisidir.

Çalışanların kaderi bilimsel verilere göre değil bıçak üzerine bağlanmış pamuk ipliğine benzemektedir. Her bakanlar kurulu açıklaması sonrasında olduğu gibi bu açıklama da cevap bekleyen sorularla doludur.

Yapılacak testler ücretli mi olacak?

Testler nerede yapılacak?

Kaç günde sonuç alınacak?

On beş günde bir test yapmanın sağlık açısından bir sakıncası, bir yan etkisi olacak mı?

Derhal bu konularda açıklama talep ediyoruz ve ekliyoruz testleri ücretli yapmanız halinde bu ücretleri  ödemeyeceğimizi, testlerin iş günlerinde yapılması halinde iş kaybı yaşayacağımız nedeni ile bunu reddedeceğimizi, sık aralıklarla yapılacak testlerden sağlık açısından  oluşabilecek  olumsuzluklardan sizleri sorumlu tutacağımızı ve kendi öz yurdumuzda bizleri bu denli olumsuzluklarla boğuşmaya itenler hakkında yasal haklarımız doğrultusunda  uluslararası yargıya da taşıyacağımızı ilan ederiz.

Güney emekçileri.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık