AktüelGazedda'nın GündemiTeşekkürü geç, cezaevinin durumunu ne yapıyoruz?

İçişleri Bakanı, en sonunda saklandığı yerden çıktı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 12, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

İçişleri Bakanı, en sonunda saklandığı yerden çıktı. Evren, cezaevinden firar ettiği için 3 gün boyunca aranan Alexandr Satlaev’in yakalanmasıyla ilgili Polis Genel Müdürü’ne teşekkür etti. 8 Şubat tarihinde Cezaevi’nde soruşturma başlatıldığı ifade edilen açıklamada, soruşturma ve kovuşturmanın devam ettiği kaydedildi.

Hükümsüz tutuklu olarak 2 senedir cezaevinde bulunan Alexandr Satlaev’in yakalanmasıyla ilgili İçişleri Bakanlığı’ndan en sonunda bir açıklama geldi. Polis Genel Müdürü Ahmet Soyalan’a teşekkür ziyareti yapan Bakan Kutlu Evren, cezaevinde 8 Şubat tarihinde soruşturma başlatıldığı ifade ederek, soruşturma ve kovuşturmanın devam ettiğini belirtti.

Öte yandan Cezaevi’nde yaşanan firar olayları, hükümsüz tutuklu olarak uzun yıllar cezaevinde bekleyen zanlılar ve insanlık dışı cezaevi koşulları ile ilgili herhangi bir açıklama ise yapılmaması dikkat çekti. Satlaev yakalandı yakalanmasına ancak halen yanıtlanamayan birçok soru, cevap bekliyor…

1- Cezaevinden firar etmeyi başaran Satlaev’in kaçışıyla ilgili sorumlular kimler? Soruşturma sonucu tespit edilen sorumlu ve/veya sorumlular hakkında ne gibi bir işlem gerçekleştirilecek?

2- Merkezi Cezaevi Müdürü Metin Bilmem istifa edecek mi?

3- “Yüksek güvenlikli” bir cezaevinden kaçan kişiyi güvenliğimiz amacıyla kurulan MOBESE’ler tespit edemediğine göre, MOBESE’ler ne işe yarıyor?

4- Kamuyouna yansıyan kaygı verici işkence görüntüleri ile ilgili Polis Genel Müdürlüğü tatmin edici bir cevap vermeyi düşünmekte midir?

5- Girne’de işlediği iddia edilen bir suç kapsamında 2019 yılında tutuklanan ve mahkemeye çıkarılan Satlaev’in davası iki yılı aşkın süredir tamamlanmadı. Yargı, davayı bir an önce bitirmeyi planlamakta mıdır? Cezaevinde uzun süredir hükümsüz bir şekilde bekleyen zanlılarla ilgili de benzer bir girişim sağlanacak mı?

Gardiyanlar Birliği Başkanı Salih Kayalı, bugün yaptığı açıklama cezaevindeki kameraların yarısının çalışmadığını ifade etti. Sıkıntıların daha önce defalarca yetkililere aktarıldığını da söyleyen Kayalı’nın açıklaması sonrası cezaevinde bir çalışma yapılacak mı? Bu konuyla ilgili bir girişim yapmayı düşünüyor musunuz?

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık