AktüelEkolojiTemmuz ayının dünyada ölçümlenen en sıcak ay olması bekleniyor

Avrupa’da yaşanan tarihi sıcak hava dalgası, Avrasya ve Kuzey Kutbu’ndaki alışılmadık sıcaklıklar ile gezegenin Haziran ayındaki ortalama sıcaklığı kaydedilen en yüksek seviyeye ulaştı. NASA’nın yayınladığı verilere göre Haziran ayı normallerin 0,93 derece üzerinde geçti, Temmuz ayının ise şu ana kadar dünyada ölçümlenen en sıcak ay olması bekleniyor. İklim Haber’den Gülce Demirer’in haberine göre NASA tarafından yayımlanan verilerinde, 1951-1980 arasındaki veriler alınarak hesaplanan küresel ortalama sıcaklıklar Haziran normallerinin 0,93 derece üzerinde. Böylece Haziran 2016’daki normallerin 0,82...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 21, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Avrupa’da yaşanan tarihi sıcak hava dalgası, Avrasya ve Kuzey Kutbu’ndaki alışılmadık sıcaklıklar ile gezegenin Haziran ayındaki ortalama sıcaklığı kaydedilen en yüksek seviyeye ulaştı. NASA’nın yayınladığı verilere göre Haziran ayı normallerin 0,93 derece üzerinde geçti, Temmuz ayının ise şu ana kadar dünyada ölçümlenen en sıcak ay olması bekleniyor.

İklim Haber’den Gülce Demirer’in haberine göre NASA tarafından yayımlanan verilerinde, 1951-1980 arasındaki veriler alınarak hesaplanan küresel ortalama sıcaklıklar Haziran normallerinin 0,93 derece üzerinde. Böylece Haziran 2016’daki normallerin 0,82 derece üzerindeki rekoru da geçtiği belirtiliyor.

Rekor sıcaklık dereceleri ile Batı Avrupa’yı etkileyen şiddetli sıcak hava dalgaları Haziran ayında etkili oldu.

Fransa’da 13 bölgede şu ana kadarki en yüksek sıcaklıklar yaşandı. Sıcak hava dalgası kaynaklı en yüksek sıcaklık, Gallargues-le-Montueux’de Temmuz-Ağustos 2003’teki 42,7 derecelik rekoru geçerek 45,9 derece olarak ölçüldü.

NASA, Copernicus Gözlem Programı’nın Avrupa’da ve küresel olarak en sıcak Haziran ayının yaşandığını belirlemesinden sonra, bunu onaylayan ikinci kurum oldu.

Haziran ayının Kuzey Kutbu’nda ve özellikle Grönland bölgesinde alışılmışın dışında ılıman geçmesi üzerine buzulların erime sezonu normalden erken başladı.

Temmuz ayının ise Haziran’dan pek bir farkının olmadığı belirtiliyor. Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’den iklim bilimcisi Zeke Hausfather, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, şimdiden Temmuz 2017’de kaydedilen rekor sıcaklıkların 0,25 derece üzerinde olunduğunu belirtmişti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık