AktüelGazedda'nın Gündemi“Telleme işlemi, TC’nin stratejisini engellemek için gerekli”

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiades, Pazartesi günü tampon bölgenin bazı kısımları boyunca dikenli tellerin yerleştirilmesi hakkında açıklamalarda bulunarak, telleme işleminin Türkiye'nin stratejisini engellemek için gerekli bir hareket olduğunu söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 22, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiades, Pazartesi günü tampon bölgenin bazı kısımları boyunca dikenli tellerin yerleştirilmesi hakkında açıklamalarda bulunarak, telleme işleminin Türkiye’nin stratejisini engellemek için gerekli bir hareket olduğunu söyledi.

Bu ayın başlarında, Kıbrıs Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı düzensiz göçmenlerin güneye kontrolsüz geçişini engellemek için Lefkoşa’daki ara bölgenin kırsal kesimlerine dikenli tel kurdu.

Anastasiadis, “Türkiye’nin stratejisinin en kötü ve tehlikeli kısmı, günlük gelenlerin sadece beş ya da altısının anne ya da çocuk olması” diyerek, Astromerit’teki engelin ülke sınırlarını oluşturmadığını vurguladı.

Anastasiadis, Türkiye’nin stratejisinin artan göç akımları ile Kıbrıs Cumhuriyeti’nin demografik yapısının değiştirmek olduğunu da belirterek, Kıbrıs’ın AB’deki nüfusa orantılı olarak en büyük göçmen akışını aldığını söyledi.

Tellerin montajı tepki çekmişti

Astromerit bölgesine çekilen dikenli tellerin birçok yurttaşı şaşırttığını ifade eden Cyprus Mail Gazetesi, bazı yurttaşlardan konuyla ilgili tepki geldiğini hatırlatarak, Anastasiades’in gelen tepkilere yönelik şunu kaydettiğini belirtti:

“Kaç sakinin tepki gösterdiğinin farkında değilim, ancak herhangi bir sorun ortaya çıkarsa, çözülecektir.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık