AktüelEkolojiPolitikaTeknecik Santrali’nin filtresi unutuldu mu?

KIB-TEK’in özelleştirilmesine karşı mücadele başlatan EL-SEN ile hükümet arasında dün akşam protokol imzalandı. Protokol de her iki taraf da KIB-TEK’in üretimine devam edebilmesi adına gerekli yatırım ve çalışmaların başlatılması yönünde hem fikir olduklarını kayıt altına aldı. Ayrıca bu konuları takip edip hayata geçirecek “Enerji Yatırım Komitesi” oluşturulmasına da karar verildi. Fakat yıllardır gündemden düşmeyen ve sendikanın da bu yönde açıklamaları olan Teknecik Santrali’nin bacasına filtre takılması yönünde, taslak metinde herhangi bir ibareye rastlanmadı. “Üreterek zehirlenmek...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 7, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

KIB-TEK’in özelleştirilmesine karşı mücadele başlatan EL-SEN ile hükümet arasında dün akşam protokol imzalandı.

Protokol de her iki taraf da KIB-TEK’in üretimine devam edebilmesi adına gerekli yatırım ve çalışmaların başlatılması yönünde hem fikir olduklarını kayıt altına aldı.

Ayrıca bu konuları takip edip hayata geçirecek “Enerji Yatırım Komitesi” oluşturulmasına da karar verildi.

Fakat yıllardır gündemden düşmeyen ve sendikanın da bu yönde açıklamaları olan Teknecik Santrali’nin bacasına filtre takılması yönünde, taslak metinde herhangi bir ibareye rastlanmadı.

Üreterek zehirlenmek istemiyoruz

Bilindiği üzere El-Sen başkanı Kübilay Özkıraç, Haziran ayında yaptığı açıklamada Teknecik Santtali’ne bir an önce filtre takılmasını talep etmişti.

Özkıraç 26 Haziran tarihli açıklamasında şunları ifade etmişti:

“Siz devlet olarak kendinize bağlı olan bir yere gerekli yatırımı yapmazsanız, sonuç olarak o bölge halkını kanser denen illetle baş başa bırakırmış olursunuz”

“Aynı şekilde siz yükümlülüğünüzü yerine getirmediğiniz sürece, AKSA’nın üretim yaptığı ve santralinin bacasında filtre bulunmadığı yere de yaptırımda bulunamazsınız”

“Bu bir insanlık görevidir. Biz üretirken zehirlenmek ve zehirlemek istemiyoruz. Tek istediğimiz hükümetin yasaları ve kuralları işleterek bu çevre felaketine bir son vermesidir. En önemlisi de insanlarımızı zehirlenmekten kurtarmasıdır”

Protokolün son halinde olacak mı?

Dün akşam imzalanan taslak protokolde Teknecik Santrali’ne filtre takılmasıyla ilgili her hangi bir ibare yer almadı. Protokolün nihai halinde filtre ile ilgili bir maddenin yer alıp almayacağı ise bilinmiyor.

Sık sık gündeme geldiği üzere Teknecik Elektrik Santrali’nde filtre olmadığı gibi, her hangi bir Çevre Etki Değerlendirme raporu da yapılmış değil.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık